Instagram'ın TikTok benzeri video özelliği Reels, Türkiye'deki kullanıcılara açıldı

Türkiye’de ilk Reels örnekleri, Larissa Gacemer (@larissaburak), Elvin Levinler (@elvin), Selma Çiçekdal (@selmacicekdal), Ezgi Özanlar (@peppycooky), Sibil Çetinkaya (@sibilcetinkaya) ve Uğur Şengül (@ugursengulx) 'den geldi.
Instagram'ın TikTok benzeri video özelliği Reels, Türkiye'deki kullanıcılara açıldı

Instagram'ın TikTok benzeri Reels özelliğini ABD dışındaki bölgelerde yayına almaya başladığını sizlere aktarmıştık. Temmuz başında TikTok'un yasaklanmasıyla Hindistan'daki kullanıcılara açılan Reels'in, Ağustos ayının başında ABD de dahil olmak üzere 50'den fazla ülkede lansmanını gerçekleştireceği konuşuluyor. 

Instagram bugün yeni video özelliği Reels’ı kullanıma sunduğunu duyurdu. Kullanıcılar, Reels ile ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebiliyor ve bu videoları düzenleyebiliyor. Gönderi veya Hikaye olarak paylaşılabilen Reels videoları, ayrıca Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde de sergilenebiliyor. Bu noktada sadece herkese açık hesaplara ait Reels içeriklerinin bu sekmede görüntülenebileceğini de ekleyelim.

Reels ile sunulan yaratıcı araçlar ve Keşfet sekmesindeki bu yeni bölüm ile Instagram, tıpkı TikTok gibi insanları içerik üreticisi olmaya teşvik ediyor.  Kullanıcıların Reels içerikleriyle dünyanın her yerinden kullanıcılar tarafından keşfedilmesi kolaylaşıyor.

Türkiye'deki İlk Reels Örnekleri 

Türkiye’de ilk Reels örnekleri, eğlenceli ve sıra dışı içerikleriyle öne çıkan içerik üreticilerinden geldi. Bu içerik üreticiler arasında Larissa Gacemer (

">@larissaburak), Elvin Levinler (

">@elvin), Selma Çiçekdal (

">@selmacicekdal), Ezgi Özanlar (

">@peppycooky), Sibil Çetinkaya (

">@sibilcetinkaya) ve Uğur Şengül (

">@ugursengulx) yer alıyor. 

Reels oluşturma adımları 

 Instagram kamerasında yer alan Reels birbirinden farklı düzenleme araçları sunuyor. Bu araçlara göz atalım: 

  • Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.
  • AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.
  • Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.
  • Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.

Reels videolarının ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebildiğini belirtelim. Aynı zamanda videoların tek seferde çekilebilmesi de mümkün. Bunların yanı sıra galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

  • Herkese Açık Hesaplar, Reels videolarını Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını yakalayabiliyor. Aynı zamanda Akış’ta, takipçileriyle paylaşabiliyor. Belirli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor.
  • Gizli Hesaplar, Reels videolarını yalnızca takipçileriyle paylaşabiliyor. Başkaları bu videolardaki orijinal sesleri kullanamıyor ve videoları bu gizli hesabı takip etmeyen insanlarla paylaşamıyor.
  • Reels videosu hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak kaydedilebiliyor, kapak resmi değiştirilebiliyor, metin ve hashtag eklenebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor. Paylaşılan Reels videoları, profilde Reels’a özel ayrı bir sekmede yer alıyor. Akış’ta paylaşılan Reels videoları profildeki ana sekmede de yer alıyor.
  • Reels videoları aynı zamanda Story, Yakın Arkadaşlar ve Direct mesajlarda paylaşılabiliyor.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.