Türkiye’de, yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oyun oynuyor

AdColony, hem mobil oyuncuların kimler olduğunu hem de bu oyuncuların tercihlerini ve alışkanlıklarını daha iyi anlamak amacıyla bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile birlikte bir rapor yayınladı.
Türkiye’de, yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oyun oynuyor

Mobil oyun endüstrisi 2020’de daha da hızlanarak önlenemez bir şekilde büyümeye ve yükselmeye devam ediyor. Oyunların hızlı tüketim olmaktan çıkarak online toplulukların buluşma ortamı haline dönüşmeye başladığını söyleyebiliriz. AdColony özellikle bu alanda, hem mobil oyuncuların kimler olduğunu hem de bu oyuncuların tercihlerini ve alışkanlıklarını daha iyi anlamak amacıyla bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile birlikte bir rapor yayınladı.

Raporda Avrupa’dan Latin Amerika’ya, Afrika’dan Orta Doğu’ya 21 ülkede mobil oyuncuların demografik yapıları, favori oyun türleri, online aktivite tercihleri, kişisel ilgi alanları, ikinci ekran tercihleri ve farklı medya kanallarında günlük geçirdikleri süreler gibi bilgiler yer alıyor. Rapor, aynı zamanda Türkiye’deki mobil oyuncularla ilgili çarpıcı ve ilgi çekici dataları gözler önüne seriyor.

Mobil oyun oynayan yetişkinlerin yüzde 81,7'si kadın

Rapora göre sanıldığı gibi yalnızca gençler mobil oyun oynamıyor. Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oyun oynadığını belirtiyor. Bu yetişkinlerin yüzde 81,7’si kadın, yüzde 76,5 ‘i ise erkek. Güncel datalar aynı zamanda Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının yüzde 84’ünün en az bir cihaz ile mobil oyun oynadığını gösteriyor.

En çok tercih edilen tür yüzde 49,2 ile aksiyon-macera

Her alanda olduğu gibi mobil oyunların da türleri arasında tercihler değişiyor. Türkiye’deki mobil oyuncuların en sevdiği oyun türü yüzde 49,2 ile aksiyon-macera oyunları olurken onu, yüzde 46,2 ile puzzle ve yüzde 45,7 ile yarış oyunları takip ediyor.

Mobil oyuncuların yüzde 60,6'sı televizyon izlerken oyun oynuyor

Mobil oyuncuların kişisel ilgi alanlarına bakıldığında ise filmler ve müzik yüzde 81,7 ve yüzde 72,8 ile ön plana çıkıyor. Teknoloji ve yeme-içme ise yüzde 70,5 ve yüzde 70,1 ile takip ediyor. Özellikle televizyonun artık ikinci ekran olarak adlandırıldığı bu günlerde mobil oyuncuların yüzde 60,6'sı televizyon izlerken mobil oyun oynuyor.

AdColony tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.