Bu sene Babalar Günü'nde yapılan internet alışverişi, geçen yıla göre 3 kat arttı

PayTR, Babalar Günü haftasında yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı.
Bu sene Babalar Günü'nde yapılan internet alışverişi, geçen yıla göre 3 kat arttı

Pandemi nedeniyle online alışverişlerde yükseliş devam ediyor. Bu dönemdeki özel günlerde ise online alışverişe yönelenlerin sayısında bir hayli artış olduğunu söyleyebiliriz.

Mesai bitiminde alışveriş artıyor

Bu kapsamda PayTR, Babalar Günü haftasında yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre Babalar Günü haftasında internetten alışveriş hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 kat arttı. 2019'un aynı dönemiyle karşılaştırıldığında online alışverişlerde adet bazında yüzde 94, tutar bazında ise yüzde 192 yükseliş gerçekleşirken, en yoğun alışveriş yapılan saat dilimi ise 17:00-18:00 arası oldu.

En çok harcama yapılan kategori: Teknoloji

Verilere göre en çok harcama yapılan kategori “teknoloji” oldu. Geçen yıla göre bu kategoride yüzde 550 artış yaşandı. İkinci sırada yüzde 176'lık artışla “giyim”, üçüncü sırada ise yüzde 191 artışla “kozmetik” kategorileri yer aldı. En dikkat çeken artış ise “otomotiv aksesuarları”nda oldu. Yüzde 321'lik oranda bir artış gerçekleşen bu kategori, dördüncü sıraya yükseldi.

Ortalama harcama tutarı 234 TL arttı

Ortalama harcama tutarı ise geçen yıla göre 234 TL artarak 864 TL olurken, en çok harcama yapılan şehirler sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Bursa ve Antalya'da ise geçtiğimiz yıla göre ortalama yüzde 25'lik bir artış gerçekleşti

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, tüm verilerin, pandemi sürecinde tüketicilerin internetten alışverişe yöneldiğini gösterdiğini söyledi. Tombul'a göre teknoloji ürünlerinde yaşanan yüzde 550'lik artış, özellikle bu süreçte hayatımızın pek çok alanının dijital ortama kaydığını kanıtlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.