Instagram AR filtreleri eklenen etkileşim öğeleriyle gerçekliğini artırıyor

Spark AR platformuna yeni fonksiyonlar ekleyen Facebook geliştiricilerin daha karmaşık filtreler üretebilmesini sağladı. 
Instagram AR filtreleri eklenen etkileşim öğeleriyle gerçekliğini artırıyor

Facebook'un Spark AR platformuna gelen bir güncelleme ile Instagram AR filtreleri gerçekliğini artırmaya başladı. Geçtiğimiz yıl tüm geliştiricilere açılan Spark AR, geliştiricilerin üretimine katkıda bulunmak için özelliklerini sürekli güncelliyordu. Bugün Facebook platforma yeni fonksiyonlar ekleyerek, geliştiricilerin daha karmaşık filtreler üretebilmesini sağladı. 

AR geliştiricileri artık müziğe görsel olarak tepki verebilen ya da statik görsellere efektler ekleyebilen filtreler üretebilecek. Bu yeni özelliklerin yanı sıra Facebook AR Çıkartma şablonlarını da yayına aldı. Facebook tarafından üretilen bu şablonlar, geliştiriciler tarafından kişiselleştirilerek hızlıca yayına alınabilecek. 

Yeni AR Müzik özelliği sayesinde, geliştiriciler, doğrudan yüklenen, Instagram'ın müzik seçim aracından seçilen veya yalnızca arka planda çalan ses gibi müziklerle etkileşime giren filtreler oluşturabilecek. Bu yeni özellik kapsamında AR filtreler ve müziklerin hikayelerde daha fazla yer almaya başlayacağını söyleyebiliriz. 

Galeri seçim araçlarını Instagram’ın filtrelerine getirmek ise önceden çekilmiş video ve fotoğraflara AR efektler uygulanmasını sağlayacak. Instagram bunun için iki farklı araç sunuyor.  Medya Kütüphanesi, kullanıcıların eski bir fotoğraf veya videoyu seçerek, sevdiği filtreyi içeriğe eklemesini sağlıyor. Galeri Seçici  ise kullanıcıların galerilerindeki fotoğraflar ile filtreleri kişiselleştirmelerini sağlıyor.    

Açık konuşmak gerekirse, Facebook filtre geliştirme konusunda, Snapchat kadar aktif bir rol üstlenemedi. Yine de Spark AR platformunu Snapchat Lens Studio'dan 2 yıl sonra geliştiricilere açan Facebook, geliştiricilerin desteğiyle ilerlemeyi başardı. Yayınlanan bu yeni özellikler, developerların ötesinde kullanıcıların da işe dahil olmasını sağlıyor. Bu sayede AR odağında kullanıcı katkılı içerik üretimi de artış gösterebilir. Daha dinamik AR filtreleri ise kullanıcıların AR filtrelerine olan ilgilisini artırmaya katkı sağlayabilir. Spark AR Studio'da yayına alınan özellikler bugünden itibaren tüm geliştiricilerin kullanımına açık. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.