Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezine ortak oldu

Bugün paylaşılan bilgilere göre Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezine ortak oldu.

Bugün paylaşılan bilgilere göre Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezine ortak oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi web sitesi üzerinden paylaştığı bilgilere göre Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezi'ne hakim ortak oldu. 

Paylaşılan bir diğer bilgiye göre ise BKM genel müdürü Soner Canko görevden ayrılacak. Soner Canko'nun yerine ise 1 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla Celal Cündoğlu vekaleten atandı.

Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

12 Kasım 2019 tarihli ve 7192 sayılı Kanun ile, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası olarak eklenen hüküm uyarınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) “ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme” yetkisi verilmiştir.

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM), Bankamızdan aldığı izinler kapsamında faaliyet göstermektedir ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Ülkemiz ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirilmektedir.

TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. 

Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hâkim ortak olarak hissedar olmuştur. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.