Ford Otosan, sağlık çalışanları için yüz maskesi üretecek

Türkiye’nin yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelesine katkı sunmak için düğmeye basan Ford Otosan, Corona virüs salgını ile mücadelenin temel dayanağını oluşturan sağlık çalışanları için yüz maskesi tasarladı.
Ford Otosan, sağlık çalışanları için yüz maskesi üretecek

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hızla etkisini gösteren Corona virüs salgını nedeniyle özellikle sağlık çalışanlarının yeterli maske bulmaları konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye’nin yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelesine katkı sunmak için düğmeye basan Ford Otosan, Corona virüs salgını ile mücadelenin temel dayanağını oluşturan sağlık çalışanları için yüz maskesi tasarladı.

Türk otomotiv sektörünün önemli şirketlerinden Ford Otosan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ardından Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’nin Corona virüs salgını ile mücadelesinde kritik rol oynayan sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik yüz maskesi üreteceğini de duyurdu.

Açık kaynaktan alınan ancak tasarımı Ford Otosan Ar-Ge Departmanı tarafından iyileştirilen yüz maskesi, benzerlerinden farklı olarak, 150 derecelik bir açıyla yüzün tamamını korurken, ön camı özel olarak geliştirilen PET veya PETG malzemeden kesilerek üretilecek.

Yüz maskelerinin seri üretiminin yan sanayi ile birlikte Ford Otosan’ın geliştirdiği kalıpla yapılacağını vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede Türkiye'nin öncü sanayi şirketlerinden biri olarak, gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarını daha önce açıkladıklarını da hatırlattı.

Bu doğrultuda, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız hem de Sağlık Bakanlığımız ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiklerini de dile getiren Yenigün, açık kaynaklı bir modeli baz alarak, Sağlık Merkezi çalışanlarımızın yönlendirmeleri ve Ford Otosan Ar-Ge mühendislerinin çalışmalarıyla bu modeli yüzün tamamını koruyacak şekilde iyileştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Paylaşılan bilgilere göre söz konusu maskenin Ar-Ge sürecini tamamlandı ve şu an maske üretimi için 3D (üç boyutlu) yazıcı ve basit kalıplarla komponent ve prototip üretimine başlandı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.