Dijital ve mobil cüzdanların kullanımının globalde artması beklenirken Türkiye'de adaptasyon %6'larda

Dijital ve mobil cüzdanlar globalde yaygınlaşmakla birlikte Türkiye ve bazı Latin Amerika ülkelerinde hem e-ticarette hem de yüz yüze mağazalarda penetrasyon henüz düşük.
Dijital ve mobil cüzdanların kullanımının globalde artması beklenirken Türkiye'de adaptasyon %6'larda

Dijital ve mobil cüzdanların önümüzdeki 3 sene içinde global e-ticaretin çoğunluğunu oluşturacağı tahmin ediliyor. Daha önceki içeriklerimizde de ödeme sağlayıcıları ve e-ticaret şirketlerinin bu ödeme yöntemlerini önceliklendirdiğini, hatta corona virüs önlemleriyle birlikte temassız ödemelerin de ön plana çıktığını belirtmiştir. Worldpay’in son raporuna göre de global e-ticaret harcamalarında dijital ve mobil ödemelerin payı geçtiğimiz seneye göre 6 puan artarak %42’ye çıktı. 2023’te %52 olması beklenen ödeme türlerinin Türkiye’deki oranı ise %6’larda. Ağırlıklı olarak kredi kartından ödemeyi tercih eden Türk alışverişçiler için dijital cüzdan ve mobil ödemenin henüz yaygın olmadığı görülmekte.

Webrazzi Insights Icon
Bu yazıyı Webrazzi Insights için özel olarak hazırladık.
Webrazzi Insights üyeliğiniz varsa giriş yaparak yazının tamamına ulaşabilirsiniz. Henüz Insights erişiminiz yoksa hemen harekete geçebilirsiniz.
Giriş yap
veya
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.