Gmail'in arama motoruna yeni filtreler geldi

Şirket, yayına aldığı yeni güncelleme ile birlikte Gmail arama motoruna Google'ın “search chips” adını verdiği yeni filtreleri getirdi.
Gmail'in arama motoruna yeni filtreler geldi

Geçtiğimiz günlerde Apple'ın Files uygulaması ile entegre çalışacağını duyuran Gmail, yayına aldığı yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların e-postalar arasında yaptığı aramaları kolaylaştırmaya başladı.Şimdiye kadar kullanıcılar, aradıkları e-postaya ulaşmak için filtreleri elleriyle yazmak ya da açılır menüdeki seçenekleri kullanmak zorunda kalıyordu. Ancak her iki seçenek de arama sonuçları konusunda pek de iyi performans göstermiyordu. 

Bu yeni güncelleme ile birlikte Gmail arama motoruna Google'ın “search chips” adını verdiği yeni filtreler geldi. Gmail arama motoru filtreleri doğrudan arama çubuğunun altında görünecek ve filtrelere tek tıkla erişilebilecek. 

Eklenen filtreler kapsamında kullanıcılar, mailin konu başlığına, içerdiği ve içermediği kelimelere göre, ekli dosya formatları ve tarih aralığına göre arama sonuçlarını daraltabilecek. Eğer Hangout'u sıkça kullanıyorsanız, arama sonuçlarına sohbetlerini dahil etmeme seçeneği gerçekten işinize yarayabilir. Aynı şekilde gönderilen e-postanın büyüklüğü de; aradığınız e-postaya daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Birden fazla filtreyi bir arada kullanarak, arama sonuçlarında nokta atışı yapmanız da mümkün. 

Gmail'in arama konusunda sunduğu deneyim, uzun süredir kullanıcılar tarafından eleştirilmekteydi. Google gibi bir arama motoru devinin, Gmail'deki arama motorunu da böyle atıl bırakması kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemekteydi. Yeni filtreler sayesinde Gmail'in hak ettiği arama deneyimine kavuştuğunu söyleyebiliriz. 

Gmail kullanıcıları için bugünden itibaren yayına alınan güncelleme, G Suite kullanıcılarına 19 Şubat'ta açıldı. Özelliğin tüm kullanıcılara açılması ise 15 gün sürecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.