İstanbulkart'ta kartsız dönem başlıyor, QR kodla toplu taşımaya binmek yakında mümkün
Teknoloji

İstanbulkart'ta kartsız dönem başlıyor, QR kodla toplu taşımaya binmek yakında mümkün

 • İstanbulkart'lar çok yakında akıllı telefonlara tanımlanarak toplu taşımada kullanılabilecek. Geliştirilen uygulama ile birlikte toplu taşıma ödemeleri akıllı telefonlar aracılığıyla yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. tarafından geliştirilen ve yeni duyurulan özellikle birlikte, artık İstanbullular akıllı telefonlarıyla toplu taşımaya binerek ödeme gerçekleştirebilecek. Vatandaşların akıllı telefonlarını İstanbulkart olarak kullanması mümkün olabilecek.

BELBİM Genel Müdürü Yücel Karadeniz'in paylaştığı bilgilere göre, mobil uygulama Mart 2020 itibariyle pilot uygulama olarak test edilmeye başlanacak. İlk etapta sadece metrobüslerde denenecek olan uygulamanın, zamanla tüm ulaşım ağına yayılması ve her toplu taşımada binişinde kullanılabilecek.

Akıllı telefonlar aracılığıyla hayata geçirilecek sistemde, plastik kart kullnımı olmaksızın QR kod yani karekod okutma sistemi uygulanacak. Uygulamanın mottosu da "indir, yükle, okut, geç" olarak belirlenmiş. Uygulama aracılığıyla toplu taşıma araçlarında belirecek olan QR kodlar okutularak ödeme gerçekleştirilecek ve kullanıcıların fiziksel olarak İstanbulkart'larını yanında bulundurması gerekmeyecek. Uygulama aynı zamanda plastik kartlara karşı çevreci bir tutum olarak karşımıza çıkıyor. 

BELBİM Genel Müdürü Yücel Karadeniz, ayrıca İstanbulkart'ı sadece ulaşımda kullanılan bir kart değil farklı alanlarda da bir ödeme aracı olarak kullanılmasını sağlamaya çalıştıklarını, müzelere girişte İstanbulkart kullanılmasını sağlayacak bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Yorumlar (6)
 1. Türkiye'deki başka şehirler de olduğu okumşutum, İstanbul'a geç gelmesi enteresan. ama iyi olmuş. gerçekten kart taşımak veya unutmak veya bakiye kalmaması derdini bitirecek.

 2. Saçma bir yöntem. QR kodu okutmak zaman alır onun yerine telefondan NFC yöntemiyle ödeme yöntemi getirilmeli.

  1. Herkesin telefonu öyle NFC desteklemiyor benim güzel kardeşim.

   NFC destekli pahalı telefonu herkes te alamıyor herkes senin gibi iphone kullanmıyor o kadar zengin değiliz.

   Mesela ben asgari maaş ile çalışıyorum ve General Mobile GM9 PRO kullanıyorum NFC yok bende.

  2. Mehmet, sırf sana cevap yazabilmek için siteye üye oldum.

   Telefonun arkasındaki taş çatlasın 1-2 dolarlık NFC bobini ne zamandan beri zengin göstergesi oldu? 1500-2000 liraya satılan NFC destekli telefonlar da var? Ayrıca uygulama QR kod ve NFC olarak geliştirilecek uzun vadede NFC yoksa QR ile devam edersin sen biz "zenginler" NFC olmadan yaşayamıyoruz... (Cihazım S7 bak ne kadar zenginim!)

 3. Büyük gelişme, yıllardır kart taşı, yükle vb sıkıldık.

 4. QR Kod garanti çözüm olmuş bence bütün telefonlar destekler....

  QR kod da telefon NFC varmış yokmuş diye bir sorunda olmaz kafa rahat programı aç QR kodu kameraya okut geç miss...