Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia'ya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı

İnternetin belki de en önemli kaynaklarından biri olan Wikipedia, ülkemizde 2017 yılından beri erişime kapalı. Ancak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Wikipedia’nın erişim engelinin kaldırılması bekleniyor.
Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia'ya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia'ya uygulanan erişim engelinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdiği haberini geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaşmıştık. Şimdiyse Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia'ya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

İnternetin belki de en önemli kaynaklarından biri olan Wikipedia, ülkemizde 2017 yılından beri erişime kapalı. Ancak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Wikipedia’nın erişim engelinin kaldırılması bekleniyor. Yine de bu konuda kesin bir tarih ya da saat verilmediğini belirtelim.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, şu ifadeler yer alıyor:

Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması' gibi haklı sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması' kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir. Wikipedia'ya Türkiye'den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye'deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararın Adalet Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) iletilmesine karar verdiğini de belirtelim. Kararın BTK'ya iletilmesiyle birlikte uzun süredir doğal yollardan erişemediğimiz Wikipedia, erişime yeniden açılacak. Merakla bekliyoruz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.