Gayrimenkul alım satımını kolaylaştıran girişim Roofstock, 50 milyon dolar yatırım aldı

Kaliforniya merkezli Roofstock, kullanıcıların yatırım amaçlı ev satın almalarına imkan sağlıyor. Roofstock ile hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar, kiracıları evlerini terk etmeye zorlamadan ev alıp satabiliyorlar.
Gayrimenkul alım satımını kolaylaştıran girişim Roofstock, 50 milyon dolar yatırım aldı

Proptech girişimlere artan ilginin son durağı Kaliforniya oldu. Kullanıcıların yatırım amaçlı ev satın almalarına imkan sağlayan Roofstock, yatırım aldı. Öncelikle girişimden bahsedelim: Roofstock ile hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar, kiracıları evlerini terk etmeye zorlamadan ev alıp satabiliyorlar; alıcılar büyük ölçüde ilk günden itibaren gelir elde ediyorlar. Roofstock, SVB Capital'ın liderliği üstlendiği yatırım turunda 50 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna katılan diğer isimler Citi Ventures, Fort Ross Ventures, 7 Global Capital, Khosla Ventures, Bain Capital Ventures, Lightspeed Venture Partners ve Canvas Ventures oldu.

Lansmanından bu yana 2 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştirdiğini söyleyen şirket, yatırım sonrası değerlemesi hakkında bilgi vermiyor. Ancak Roofstock'ın şimdiye kadar toplam 133 milyon dolar yatırım aldığını hatırlatalım. Roofstock'un mülkleri, doğrudan bireysel mülk sahipleri, yatırım mülklerinin sahiplerini temsil eden aracılar ve mülk yönetim şirketleri, listeleme hizmetleri ve kurumlar gibi çeşitli kaynaklardan geliyor. Geçen yıl Roofstock'un pazarındaki ev satıcılarının sayısı 10 kat arttı.

Roofstock'ta ev fiyatlarını ve satış stratejisini satıcılar belirliyor. Ancak Roofstock, satıcılara karşılaştırılabilir satış değerleri, çeşitli fiyatlarda satış olasılıkları ve satışa sunulacak gün tahminleri dahil olmak üzere bir liste fiyatı belirlemelerine yardımcı olmak için çeşitli veri odaklı araçlar sunuyor. Ayrıca, satıcılara ev teklifleri veya pazarlık dışı bir fiyatta listeleme olanağı da sağlanıyor. 

Girişim yatırımcılara değerleme, mahalle değerlendirmesi, benzer evlerle karşılaştırmaları, diğer araçlar ve bilgileri içeren bilgiler vermek için verilerini Corelogic, House Canary ve Zillow gibi çeşitli üçüncü taraf kaynaklarla birleştiriyor. Roofstock, satıcılardan yüzde 2,5, alıcılardan yüzde 0,5 ücret alıyor ve bu şekilde gelir elde ediyor. 

Girişimin kullanıcılarının yüzde 75'inin ilk kez satın alma yaptığını ve 35 yaşın altında olduğunu da hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.