Hızlandırma programlarından çıkan StartersHub, erken aşama yatırım fonu olarak devam edecek

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Türkiye ve çevre ülkelerde erken aşama girişimcilik ekosistemindeki değişimleri de göz önünde bulunduran StartersHub, şirketleri bünyesine alma modelinde de bir değişime gitme kararı aldı.
Hızlandırma programlarından çıkan StartersHub, erken aşama yatırım fonu olarak devam edecek

2015’den bu yana 65 girişime 4 milyon dolardan fazla yatırım yapan StartersHub, hızlandırma programları düzenlemek yerine ekosistemdeki dönüşümü de göz önüne alarak erken aşama teknoloji yatırım fonu olarak yatırımlarına devam edecek.

65 girişime 4 milyon dolardan fazla yatırım

Haziran 2015’te kurulan StartersHub, bugüne kadar 65 erken aşama teknoloji girişimine 4 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi. Önceki yıllarda globale açılma potansiyeli yüksek startup’ları önce 6 aylık hızlandırma programlarına alıp içlerinden en ümit vaat edenlere şirket başına toplamda 250 bin dolara kadar devam yatırımı yapan StartersHub’ın portföyünde bu şekilde ek yatırım almış 20’yi aşkın girişim bulunuyor.

Girişim hızlandırmadan teknoloji yatırımlarına geçiş

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Türkiye ve çevre ülkelerde erken aşama girişimcilik ekosistemindeki değişimleri de göz önünde bulunduran StartersHub, şirketleri bünyesine alma modelinde de bir değişime gitme kararı aldı. StartersHub Yönetici Direktörü Arda Aşkın, ilk kurulduklarında Türkiye’deki hızlandırma programı sayısının yok denecek kadar az olduğunu, bugün sayısı 79’u bulan hızlandırma ve kuluçka programının mevcut olduğunu söyledi. Dönüşüm öncesi kendi hızlandırma programlarını düzenlerken artık hızlandırma ve kuluçka programları ile partnerlik yaptıklarını sözlerine ekledi. 

250 bin dolara varan yatırımlar

Türkiye ve Doğu Avrupa bölgesindeki en başarılı erken aşama teknoloji yatırım fonlarından biri olma hedefi ile yatırımlarına devam edeceklerini belirten Arda Aşkın, girişimleri ilk aşamada 3 ay süren bir takip sürecine aldıklarını; bu süre zarfı içerisinde girişimlere kazanan iş modellerinin bulunması ve hayata geçirilmesi, etkili satış kanallarının oluşturulması, yurtdışında doğru pazarlara açılım stratejilerinin belirlenmesi, güçlü iş birliklerinin hazırlanması gibi konularda yoğun destek verdiklerini söylüyor. Takip sürecinin ardından girişimin performansına göre 250 bin dolara varan yatırım yapıp ayrıca global yatırım turlarının planlanması ve “execution guidance” dediğimiz önemli icraat konularında da yol gösterici rollerini sürdürdüklerinin altını çiziyor.

Yeni yatırımlar için Türkiye başta olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa’da ürünü piyasaya yeni çıkmış veya gelir elde etmeye başlamış girişimleri yakından takip eden StartersHub, ağırlıklı olarak B2B iş modeline sahip, yapay zeka, veri bilimi, endüstri 4.0, oyun gibi son zamanların önemli teknoloji konularında çalışan ve amacı global pazarlara ulaşmak olan girişimlere daha çok odaklanacak.

Girişimi Silikon Vadisi'ne taşıma

2018 yılında Silikon Vadisi’nde açtığı ofisle yatırım yaptığı girişimlerin globalleşmesine destek olan StartersHub aynı zamanda küresel alandaki iş ve yatırımcı ağından girişimlerin faydalanmasını sağlıyor. İstanbul ofisi, girişimlerin kendilerini geliştirmelerini, kazanan iş modelini bulmasını sağlarken, ABD ofisi ise hazır olan girişimlerin globalde büyümesi için gerekli adımları atıyor. StartersHub ekibi, yatırım yaptığı girişimlerle yakın temas halinde çalışarak, iş geliştirme, mentorluk ve iş bağlantıları gibi olanaklar sağlamanın yanı sıra sahip olduğu geniş kurumsal şirketler ağı sayesinde girişimlere globalde yapacakları pilot çalışmalar ve satışlarını arttırma süreçlerinde de yardımcı oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.