İddia: Google Türkiye'deki Android cihazlara destek vermeyi kesebilir
Teknoloji

İddia: Google Türkiye'deki Android cihazlara destek vermeyi kesebilir

  • Türkiye Rekabet Kurumu'un Google'a 93 milyon TL'lik ceza kesmesi üzerine şirket, iş ortaklarına bir mektup göndererek Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurdu.

Türkiye Rekabet Kurumunun "haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle" Google'a ceza kesmesi üzerine iddialara göre şirket, Türkiye'deki iş ortaklarına, cihaz üreticilerine ve cihaz satışı yapan GSM operatörlerine mektup gönderdi. Google mektupta 12 Aralık itibariyle Android işletim sistemine sahip cihazların, Android işletim sistemi lisansını iptal ettiğini açıkladı. 

Aynı şekilde 12 Aralık’tan itibaren piyasaya giren Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurduğu iddia edilen Google'ın uygulamalarının yeni sürümlerinin kullanılamayacağını da konuşulunanlar arasında. Bu arada gönderilen yazıda Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarının Türkiye’de satılan Android telefonlarda kullanılamayacağının da belirtildiğini söyleyelim. 

Rekabet Kurumunun, 2018 yılında şirkete 93 milyon lira idari para cezası verdiğini hatırlatalım. Rekabet kurumu, 7 Kasım'da verdiği kararda Google’ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üreticiyle yaptığı sözleşmelerin Rekabet Kanunu’na aykırı olduğunu açıklamıştı. 

Google henüz açıklama yapmadı

Kararın geri çekilmemesi halinde Google'ın Türkiye pazarından çıkacağı iddia ediliyor. Ancak Google'ın henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmadığını belirtelim. İddiaları doğrulamak ve konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Google ile iletişime geçtik. Yeni bilgiler geldikçe haberi güncelleyeceğiz.

 

Yorumlar (2)
  1. 80 milyonluk ülkeden hiç de çıkacağını sanmıyorum. Türkiye eskiden Microsoft firmasına yeterince müsamaha göstermiş ve sonuçda tekel olmuş ve ürünlerini dünyada da çok pahalıya satar hale gelmişlerdi. Aynı hatayı tekrarlamamak ve Google'dan gereken vergleri vs alıp fazla yğz vermemek lazım. Zaten güncelleme gelmese, bile İranlıların İran da yaptığı gibi, başka yöntemlerle sorun halledilir.

  2. Bir rivayete göre 2030 a kadar google diye birşey kalmayacak.

    Son dönemlerde yaptığı tırpanlarda bunu gösteriyor.

    Ayroca bizim google ihtiyacımız yok google olmadan da hayat geçer google bize ihtiyacı var .