Ticaret Bakanlığı, Efsane Cuma İndirimleri'ne yönelik kamuoyu açıklaması yayınladı

Efsane Cuma İndirimleri ve benzeri kampanyalar konusunda “belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtmadığı”nı belirten şikayetler aldığını açıklayan T.C. Ticaret Bakanlığı, tüketicileri bilgilendirdi.
Ticaret Bakanlığı, Efsane Cuma İndirimleri'ne yönelik kamuoyu açıklaması yayınladı

Ticaret Bakanlığı 23 Kasım'da yayınladığı Efsane Cuma İndirimleri ve benzeri kampanyalara yönelik basın açıklamasını bugün Twitter hesabı üzerinden paylaşarak tüketicileri bilgilendirdi. Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada Efsane Cuma İndirimleri ve benzeri kampanyalar hakkında; zaman zaman Bakanlığa, “belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtmadığı”nı belirten şikayetler geldiğini belirtti. 

Aynı şekilde açıklamada Bakanlığa “kampanyanın hemen öncesinde ürünlerin fiyatlarının yükseltilerek kampanya döneminde yapılan indirimlerin çok yüksek oranlarda indirim yapıldığı şeklinde yansıtıldığı ve böylelikle tüketicilerin yanıltıldığı” yönünde şikayetler ulaştığı da belirtildi. 

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin katıldığı “Efsane Cuma” ve benzeri kampanyalar aracılığıyla aldatılıp yanıltılmaması ve olası mağduriyetlerin yaşanmaması açısından, kamuoyunu uyaran bilgiler verdi.

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamada "Tüketiciler Nelere Dikkat Etmelidir?" başlığı altında yaptığı uyarılar ise şu şekilde: 

Özellikle mesafeli yöntemle gerçekleştirilecek alışverişlerde, alışveriş yapılması düşünülen internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı gibi bilgilerin olup olmadığı kontrol edilmeli, internet veya telefon ile yapılacak alışverişlerde satıcı hakkında arama motorlarında kısa bir ön inceleme yapılarak haklarında yapılan yorumlar incelenerek önceki işlemlerine ilişkin fikir sahibi olunmalıdır.

Tüketiciler tarafından benzer mecralardan ürünün önceki ve mevcut yaklaşık fiyatının araştırılması, gerçekçi olmayan fiyatlara veya indirimlere dikkat edilmesi gibi işlemler oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Alışveriş yapılan internet sitesinin orijinal adının adres çubuğunda kurumsal sayfasında yer aldığı gibi (uzantısı vb.) olmasına dikkat edilmeli, sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşı site adı kontrol edilmelidir.

Sosyal medyada karşılaşılan tanıtım ve ilanlar aracılığıyla ulaşılan sitelerin taklit olması ihtimaline karşı satıcının kendi sitesinden ürün alımı tercih edilmelidir.

İnternet üzerinden yapılacak alışverişlere ilişkin ödeme işlemlerinde ödemenin “SSL sertifikalı” veya “3D güvenli” ödeme seçenekli kanallardan yapılmasına dikkat edilmelidir.

Satıcının ödeme yapılmadan önce vermekle yükümlü olduğu ön bilgiler mutlaka dikkatlice okunmalıdır. Mesafeli sözleşmelerin ayrılmaz bir parçası olan ön bilgileri görmeden veya ayrıntılı okumadan ödeme yapılmaması da karşılaşılabilecek pek çok mağduriyeti önleyecektir.

Ticaret Bakanlığı açıklamasının sonlarına doğru tüketicileri yetkili mahkemelere ve tüketici hakem heyetine başvurmaya teşvik ediyor. Açıklamada tüketicileri firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olması durumunda, kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 8.480 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8.480 TL ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurması gerektiği belirtiliyor. 

Bunun yanı sıra açıklamada; yanıltıcı indirim yapıldığını düşünen tüketicilerin, bu durumu indirim öncesi ve sonrası fiyat görselleriyle birlikte, Bakanlığa bildirmesi isteniyor. Ticaret bakanlığı yanıltıcı indirim kampanyası yapan satıcılar hakkında gerekli tüm idari işlemlerin uygulanacağını da belirtiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.