SPONSORLU

CRM’de başarı için iki noktaya dikkat!

Salesforce Türkiye iş ortağı Wise’ın Türkiye Ekip Lideri Gülşah Özük Yüksel, CRM’den gerçekten fayda sağlayan firmaların sırrını açıkladı: “İki noktada iyi tercih yapanlar kazanıyor: birincisi doğru CRM çözümü, ikincisi doğru iş ortağı.”
CRM’de başarı için iki noktaya dikkat!

Şirketlerin var olmasını sağlayan temel etken, müşteridir. Potansiyel adaylara ve gerçek müşterilerine 360 derece dokunarak ilişkilerini etkin yöneten şirketler, maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken satışlarını da artırıyor. Teknolojiyi kullanmadan verimliliği artırmanın artık mümkün olmadığı günümüzde, karlılığın anahtarı şüphesiz dijital dönüşümü hakkıyla gerçekleştirmenizde. Bu durum şirketlerin; esnek, hızlı ve güçlü bir CRM sistemine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Birinci nokta, doğru CRM çözümü. Neden Salesforce?

CRM’de başarının ilk sırrının doğru çözümü tercih etmek olduğuna işaret eden Gülşah Özük Yüksel, neden Salesforce sorusunu şöyle yanıtlıyor:

Salesforce kurulduğu günden beri yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çeken bir şirket, o dönemde büyük oyuncular karşısında yüksek müşteri memnuniyetiyle fark yaratmıştı. 15 yıldan uzun zamandır en yüksek sözleşme yenileme oranını ​(Contract Renewal Rate, %90+) gösteren CRM şirketi Salesforce. Bunun sonucunda Gartner Magic Quadrant üzerinde 13 yıldır en iyi satış otomasyonu olarak gösterilen; 2012’de SAP, Oracle, Microsoft gibi devleri geride bırakarak tüm CRM pazarının lideri olan Salesforce, bugüne kadar arayı sürekli açarak tartışmasız liderliğini kanıtladı.

İşinizi büyütmek ve karlılık oranınızı artırmak için ihtiyaç duyduğunuz CRM için dikkat etmeniz gereken ilk nokta doğru ürünü seçmek. Müşterilerin en sevdiği, terk etmediği, en yüksek sözleşme yenileme oranına sahip çözümü seçin.

İkinci nokta, doğru iş ortağı seçimi. Neye dikkat etmeli?

Kullanıcı adaptasyonuna bakıldığında CRM ne yazık ki ciddi bir sınavla karşı karşıya. Tüm CRM ürünlerinin müşterileri incelendiğinde %50’nin altında bir benimseme oranı (user adoption rate) görünüyor. En iyi oranlara sahip olan Salesforce bile zaman zaman başarısız projelerle, mutsuz müşterilerle karşılaşabiliyor. Bu da gösteriyor ki, çözümün gücü kadar önemli bir diğer unsur ise partner başarısı.

Yapılan araştırmalarda Salesforce projelerini başarı ile tamamlayamayan iş ortaklarının, müşteriyi elde tutma (customer retention rate) oranları %15’lere kadar düştüğü gözlemleniyor. Pasif sadakat oranları ise %6 civarına kadar düşüyor. Bu rakamlara baktığımızda Salesforce’a sadık olan müşterinin, iş ortaklarına düşük sadakat gösterdiğini anlıyoruz. Biz bunun sebebinin iş ortağının yaklaşımıyla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Müşteriler Salesforce’u sadece bir çeşit yazılım sistemi gibi görüp onun gerektirdiği yenilikçi dijital dönüşümü gerçekleştirmek için yönlendirilmediğinde yatırımın geri dönüş (ROI) oranı düşük oluyor. Halbuki Salesforce danışmanları olarak bizlerin birincil görevi, sisteminizi kurmanın ve geliştirmenin yanı sıra müşteri yönetme biçiminde gerçek bir dönüşüm sağlamak. Wise olarak biz bu yaklaşımımız sayesinde, sektör ortalamasının çok üzerinde, %95’in üzerinde tavsiye oranına ve ​%100 müşteri sadakati oranına kavuştuk. AdColony, Borusan Holding, Ekol Lojistik küresel veya Türkiye’deki en büyük şirketlerin Salesforce hizmet sağlayıcısı olmayı başardık. 2014’te kurulduğumuzdan beri 40’tan fazla müşterimiz için 60’tan fazla proje yaptık.

CRM yatırımından en yüksek verimi almak için doğru iş ortağını tercih etmeniz, doğru ürünü seçmeniz kadar önemli. Müşterilerin sevdiği, terk etmediği, en yüksek müşteri elde tutma oranına sahip iş ortağını seçin.

Salesforce başarı hikayeleri​ için ​tıklayın.

Salesforce müşteri referansları​ için ​tıklayın.

Salesforce danışmanlık hizmetleri​ için ​tıklayın.

Wise İstanbul Ofisi: ​www.cms-wise.com

Wise Londra Ofisi: ​www.cms-wise.co.uk

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.