YouTube'a alışveriş reklamları geliyor

Instagram'dan sonra YouTube da alışveriş reklamlarını yayına aldı. Bu yeni reklamlar sayesinde kullanıcılar ilgi alanlarına yönelik arama yaptığında markaların önerilen ürünlerini görüntüleyebilecek.
YouTube'a alışveriş reklamları geliyor

Google bugün YouTube'un yeni alışveriş reklamlarını yayına aldığını duyurdu. Bu yeni reklam model sayesinde markalar ürünlerini ve hizmetlerini YouTube'un ana sayfasında ve arama sonuçlarında tanıtabilecek. 

Bundan sonra kullanıcılar bir markanın değerlendirmesiyle ilgili arama yaptığında, alışveriş reklamları, sayfanın üst kısmında önerilen ürünler dizisi olarak görünecek. Video arama sonuçlarının üstünde yer alacak olan bu yeni reklam modeli, ana sayfada ise videolar arasında carousel formatında yer alacak. 

Bu arada Alışveriş reklamlarının ilk reklam vereninin Puma olduğunu belirtelim. Ancak platformun zamanla yeni reklamverenlerin ürünleriyle dolup taşacağını söylemek mümkün.

Puma Group'un e-ticaret genel başkan yardımcısı Rick Almeida, YouTube reklamlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Tüketiciler YouTube platformunda daha fazla içerik izlemeye devam ediyorlar ve biz, onlara ulaşmak ve onlarla etkileşim içinde olmak için onların bulunduğu yerde olmak istiyoruz. Bu yeni fırsat Puma'nın alışveriş stratejisini yeni bir özelliğe daha genişletmesini ve tüketicilere ilham vermesini sağlayacak"

Google, reklamların kullanıcıların ilgil alanına göre gösterileceğini belirtirken, kullanıcıların marka ürünlerini görüntülemek için YouTube arama motoruna doğrudan marka isimleri yazmasına gerek kalmayacak. Yani kullanıcıların Puma gibi ayakkabı reklamlarını görüntülemesi için koşuyla ilgili bir arama yapması yeterli. 

YouTube Alışveriş reklamlarının, anahtar kelimeler üzerinden değil, markanın Merchant Center üzerinden sunduğu ürün detayları ve bilgiler üzerinden kullanıcıların karşısına çıkacağını belirtelim. 

YouTube'un bu yeni alışveriş reklamlarının yanı sıra platformunda video reklamların daha interaktif olmasına yönelik yenilikler yaptığını da eklemekte fayda var. Bundan sonra YouTube video reklamlarında dükkan konumu, ilgili alanı formları ve tamamlayıcı eylem çağrılarına yer verilecek. 

Ayrıca TrueView için site bağlantısı uzantılarını önümüzdeki aylarda yayına alacak olan şirket, kullanıcıların ürün katalogları ve dükkanın açık olduğu saatler gibi ek bilgilere ulaşabilmesi için reklamlara karşılama sayfalarının eklenmesini sağlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.