Çin'e giden turistler artık Alipay kullanabilecek

Çin'de oldukça yaygın olan ödeme sistemi Alipay, daha öncesinde turistler tarafından kullanılamıyordu. Yapılan son değişikliklerle birlikte artık ülkeye ziyarette bulunan turistler de Alipay ile ödemeyi deneyimleyebilecek.
Çin'e giden turistler artık Alipay kullanabilecek

Ant Financial tarafından yayınlanan Alipay’in yeni versiyonu, Çin’e ziyaret gerçekleştiren turistlerin de artık Alipay ile ödeme yapabilmesini sağlayacak. Bundan önce Çin’e gelen turistlerin Alipay ile ödeme şansı bulunmuyordu.

Regülasyonlar gereği, Alipay kullanmak için kullanıcıların bir Çin bankasında banka hesabı bulunması gerekirken artık bu şart ortadan kaldırıldı. Bundan böyle Çin’e ziyaret gerçekleştiren turistler, 'Tour Pass' ismi altında ön ödemeli bir servisi kullanacaklar. Turistler bu hizmete kendi yabancı telefon numaraları ile de kayıt olabilecek. Ön ödemeli hizmeti ise Bank of Shanghai verecek. Yurt dışından gelen turistler bu Yuan hesaplarına uluslararası banka kartlarından ya da kredi kartlarından yükleme yapabilecek. Turistlerin ön ödemeli kartlarına para yükledikten sonra Alipay ile Çin'de restoranlarda ve mağazalarda oldukça yaygın olarak kullanılan QR kod ile ödeme deneyimini yaşayabilecek.

Çin yaptığı hamle ile birlikte artık turistlerin de nakitsiz ödeme yapabilmesini sağlamış olacak. Çin giderek düşen nakit kullanımı ve nakitsiz hayata geçme konusunda attığı adımlarla karşımıza çıkıyor. Turistlere sunulan bu fırsat ile birlikte hem nakitsiz işlem hacminin artması hem de pek çok sayıda turistin Alipay ile ödeme deneyimini yaşaması bekleniyor.

Çin dijital ödemeler konusunda bir hayli önemli bir konumda. Özellikle Alipay ve WeChat Pay’in büyük pazar paylarını yakaladığını gördüğümüz Çin’de, mobil ödemeler konusunda da ciddi rekabet yaşanıyor.

China Internet Watch'un raporuna göre 2018 yılının dördüncü çeyreğinde Alipay'in işlem hacmi 3.8 trilyon doları buldu. Aynı yılın aynı döneminde WeChat Pay'in işlem hacmi ise 2.7 trilyon dolar olarak belirlendi. Dev Çin ekonomisinin, turistlere de açılan bu Alipay özelliği ile işlem hacmini yükseltmesi de olası.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.