Peter Thiel'ın kurucusu olduğu Mithril Capital, FBI tarafından araştırılıyor

FBI, Peter Thiel'ın kurduğu bir girişim sermayesi şirketi olan Mithril Capital'ın davranış ve uygulamalarını araştırıyor.
Peter Thiel'ın kurucusu olduğu Mithril Capital, FBI tarafından araştırılıyor

FBI, Peter Thiel'ın kurduğu bir girişim sermayesi şirketi olan Mithril Capital'ın davranış ve uygulamalarını araştırıyor. FBI da dahil olmak üzere ABD yetkilileri, son aylarda Mithril'e yakın bazı kişileri, şirkette olası mali suistimal endişeleriyle ilgili sorguladılar. Bunun akabinde Mithril, avukatlarının hükümet yetkilileri ile temas halinde olduğunu açıkladı.

Neredeyse yirmi yıldır Thiel'le çalışan Mithril'in lideri Ajay Royan, bu ilişkiyi şirketin değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkarmak için kullandı. Ancak son yıllarda Royan'ın girişimlere yatırım yapmıyor oluşu şirketteki diğer yatırımcıların dikkatini çekti. Zira Ajay Royan'ın şirketten ciddi paralar aldığı öne sürülüyor. Ancak iç gerilimler, moral bozukluğu ve çalışanların kendi aralarında ayrılmasıyla giderek daha fazla mücadele eden firma için en son ve önemli darbe FBI tarafından başlatılan soruşturma oldu. 

Mithril ve Royan'ın hükümet soruşturması konusunda iş birliği yapıp yapamayacağı sorulduğunda, bir Mithril sözcüsü bunun eski bir çalışan tarafından kurulan komplo olduğunu, herhangi bir devlet kurumu ya da yatırımcı hakkında bir iddia bulunmadığını söyledi. Bununla birlikte, avukatlarının, çalışanları ve portföy şirketlerini haksız davranışlara karşı korumak için devlet makamlarıyla temas halinde olduğunu da belirtti.

Mithril'in etrafındaki bu soruşturmanın, parayla dolu fakat nispeten az kuralla yönetilen risk sermayesi endüstrisindeki perdeyi açtığını söylemek mümkün. Ayrıca, benzer durumların ne kadar sıklıkla ve sessizce ortaya çıktığı, ancak federal hükümetin incelemesini yapmayı başaramadığı konusunda sorular da bu soruşturmayla birlikte ortaya çıkıyor. 

Konuyla ilgili olarak FBI yetkililerinden açıklama gelmediğini; ayrıca şirketin ve Royan'ın akıbetinin ne olacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.