Instagram'ın güvenlik açığı gizli hesapları tehdit ediyor

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre oldukça basit bir güvenlik açığı sayesinde gizli Instagram hesaplarının paylaştığı post ve hikayeleri indirmek ve paylaşmak mümkün.
Instagram'ın güvenlik açığı gizli hesapları tehdit ediyor

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, oldukça ilginç bir güvenlik açığı ile karşımıza çıktı. Bugün Buzzfeednews tarafından paylaşılan bilgilere göre Instagram'da gizli hesaplar yeterince iyi korunmuyor.

Gizli Instagram hesaplarını ne kadar güvenli?

Bildiğiniz üzere eğer Instagram hesabınızı gizli olarak kullanıyorsanız paylaştığınız postlar veya hikayeler sadece takipçileriniz tarafından görülebiliyor ve başkaları ile paylaşılamıyor. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre ise oldukça basit bir güvenlik açığı sayesinde gizli hesapların paylaştığı post ve hikayeleri indirmek ve paylaşmak mümkün.

Söz konusu güvenlik açığını kullanmak için gerekenler ise bir internet tarayıcısı ve oldukça az bir HTML bilgisi. İnternet tarayıcınızda hesabını gizli olarak kullanan bir Instagram profiline girdiğinizde sayfaya yüklenen fotoğraf ve videoları paylaşmak için "Öğeyi denetle" kısmına erişmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise bir URL'ye ulaşıyorsunuz. Söz konusu URL'yi istediğiniz gibi paylaşabilir veya URL içinde yer alan fotoğraf ve videoları indirebilirsiniz. Paylaşılan URL sayesinde gizli hesabı takip etmeyen kullanıcılar bile paylaşılan post ve hikayelere erişmiş oluyorlar.

24 saat içinde silinecek şekilde paylaşılan hikayelerin söz konusu URL'ler içinde daha uzun süre kaldıklarını da ekleyelim. Kısacası güvenlik açığı sayesinde gizli bir hesabın paylaştığı hikayeyi 24 saat sonrasında bile izlemek mümkün.

Söz konusu güvenlik açığının hesabını gizli olarak kullanan ve güvenliğine önem gösteren kullanıcılar için oldukça korkutucu ve ciddi olduğunu da belirtelim. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Facebook sözcüsü, güvenlik açığı ile yapılacak olan paylaşımların Facebook ve Instagram'da bir arkadaşın fotoğrafının ekran görüntüsünü almak ve diğer insanlarla paylaşmakla aynı olduğunu dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.