BKM Express'in kapanacağı tarih belli oldu

BKM Express ile kararın tebliğinin gerçekleştiğini belirtelim. Karara dair detaylar ise Rekabet Kurumu tarafından bugün paylaşıldı.
BKM Express'in kapanacağı tarih belli oldu

Geçtiğimiz haziran ayının sonunda, Rekabet Kurumu'nun BKM'nin BKM Express hizmetini sonlandırmasına karar verdiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Rekabet Kurumu, 21 Haziran 2012'de ulusal dijital cüzdan olarak lanse edilen BKM Express'in gerekçeli kararın tebliğinden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar vermişti ve konuyla ilgili olarak kendi sitesinden açıklama yapmıştı. 

BKM Express ile kararın tebliğinin gerçekleştiğini belirtelim. Karara dair detaylar ise Rekabet Kurumu tarafından bugün paylaşıldı. Rekabet Kurumu, “Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. bünyesinde BKM Express adı altında sunulmakta olan dijital cüzdan hizmeti uygulamasına 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi uyarınca bireysel muafiyet tanınması talebi” isimli dosyanın sonuçlandığını belirtti.

Raporda yer alan detaylar

Raporda, BKM tarafından sunulan BKM Express hizmetinin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesine aykırılık teşkil ettiği, Bu nedenle, söz konusu faaliyete 4054 sayılı Kanun’un 8. maddesi kapsamında menfi tespit belgesi verilemeyeceği, BKM tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi kapsamında yer verilen şartları da karşılamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağı ve bu nedenle BKM’ye, Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınması gerektiği ifadeleri yer aldı.

Karar yerine getirilmezse BKM ve ortaklarına soruşturma açılabilir

Ayrıca BKM’nin gerekçeli Kurul kararının tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde bu hizmeti sunmayı sonlandırması ve kararın gereğinin yerine getirildiğinin tarafımıza tevsik edilmesi gerektiği aksi halde hem BKM hem de BKM’nin ortakları olan Akbank T.A.Ş. (AKBANK), QNB Finansbank A.Ş. (FİNANSBANK), T. Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (ZİRAAT), T. Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), T. İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI), T. Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YAPIKREDİ), ING Bank A.Ş. (ING BANK) ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB) hakkında ayrı ayrı olmak üzere 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi kapsamında doğrudan soruşturma açılması gerektiği bilgileri de raporda yer alan ifadeler arasında.

1 Ekim 2019 tarihinden itibaren gelir ve giderler ayrıştırılacak

BKM Express hizmetine yönelik bireysel muafiyet incelemesinde yapılan değerlendirmeler neticesinde; Kurulun 08.06.2017 tarih ve 17-19/294-130 sayılı kararı ile kredi kartı takas komisyon oranının çeşitli esaslara göre belirlenmesi uygulamasına yönelik üç yıl süre ile tanınan ve yine Kurulun 26.02.2015 tarih ve 15-09/129-58 sayılı kararı ile banka kartlarına ilişkin ortak takas komisyonu oranı belirlenmesine yönelik beş yıl süre ile tanınan muafiyet için geçerli sürenin bitmesi beklenmeksizin kısa kararın tebliğini takip eden 60 gün içerisinde her iki konu için ayrı ayrı bireysel muafiyet formu doldurularak yeniden muafiyet başvurusu yapılması gerektiği, BKM tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin -en geç 01.10.2019 tarihinden itibaren- hesap ayrıştırmasına tabi tutularak tüm iş birimlerinin gelir ve giderlerinin ayrıştırılması gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.

Sonuç olarak kararın tebliğinin gerçekleştiğini ve BKM Express için 60 günlük sürenin bugün başladığını söyleyebiliriz. Buna göre 9 Kasım tarihinde BKM Express, ya kapatılacak ya da belirtilen muafiyetleri kullanan servislerini kaldırması gerekecektir. Tabii bu özelliklerin kaldırılması BKM Express'i bambaşka bir uygulama haline getirir. BKM'nin konuyla ilgili nasıl bir yol izleyeceğini hep beraber göreceğiz. Rekabet Kurumu tarafından açıklanan detaylara buradan göz atabilirsiniz. 

Güncelleme: Rekabet Kurulu’nun BKM Express'i kapatması ile ilgili markadan açıklama geldi. Aşağıda bulabilirsiniz:

Rekabet Kurulu’nun, Bankalararası Kart Merkezi tarafından sunulan BKM Express dijital cüzdan hizmetine yönelik vermiş olduğu süresiz muafiyet hakkının geri alınmasına dair 30/05/2019 tarihli kısa kararına ilişkin gerekçeli kararı 03/09/2019 tarihi itibarıyla tarafımıza iletilmiştir.

Yeniliklere inanan öncü bir kurum olarak, her daim yasal düzenlemelerle uyumlu, ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan BKM Express’in Türkiye için bugün olduğu gibi gelecekte de önemli faydalar yaratacağına inanıyoruz.

Bankalararası Kart Merkezi olarak sunduğumuz hizmetler ve yerli kaynaklarla geliştirdiğimiz teknolojilerle, kullanıcılarımıza, işyerlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve ülkemizin ekonomisine katkı sunmayı amaçlıyor; BKM Express hizmetinin sürmesi için yürüttüğümüz çalışmaları, Rekabet Kurulu’nun gerekçeli kararında işaret ettiği unsurları da gözeterek planlamayı hedefliyoruz.

Kullanıcılarımızı, üye işyerlerimizi ve kamuoyunu gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.