Netflix, Türkiye'de ne kadar üyeye sahip olduğunu açıkladı

Her seferinde ülkede faaliyet göstermeyi istediğini ısrarla söyleyen Netflix bugün önemli bir açıklama yaptı.
Netflix, Türkiye'de ne kadar üyeye sahip olduğunu açıkladı

Geçtiğimiz ayın başında, dijital yayıncılığa getirilen RTÜK denetiminin Resmi Gazete'de yayınlandığı haberini sizlerle paylaşmıştık. RTÜK yönetmeliği bugün itibarıyla devreye girdi.

Yönetmeliğe göre Netflix, BluTV, puhutv gibi ülkemizde faaliyet gösteren dijital yayıncılık uygulamaları bundan sonra RTÜK denetimi sonrasında son izleyiciye ulaşacak. Bu gelişmeden sonra ortalıkta ciddi anlamda bir bilgi bulanıklığı oluştu. Şirketlerin faaliyetlerini durduracağı gibi bilgiler sosyal medyada dolaşmaya başladı. Ancak olayın hemen akabinde Netflix şu şekilde bir açıklama yapmıştı:

İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.

Her seferinde ülkede faaliyet göstermeyi istediğini ısrarla söyleyen Netflix bugün önemli bir açıklama yaptı. Türkiye'deki kullanıcı sayısını paylaşan Netflix, aslında bu pazarda kısa sürede ne kadar kullanıcıya ulaştığını da paylaşmış oldu. Bunun da Netflix'in Türkiye'ye her türlü yatırımı yapmaya hazır olduğunu göstergesi olduğunu söylemek mümkün. Zira RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in bugün konuyla ilgili yaptığı açıklama da bu durumu kanıtlıyor. 

Netflix'in Türkiye'de 1,5 milyon adet ücretli tekil üyesi var

Gelelim Netflix'in ilk defa Türkiye özelinde açıkladığı rakamlara. 1,5 milyonun üzerinde tekil kullanıcıya ulaşan Netflix, görünen o ki televizyon sektörünü baştan aşağı değiştiriyor. Zira 1,5 milyon kullanıcıda bulunan aile hesaplarını göz önünde bulundurduğumuzda sayının neredeyse 4 milyona ulaştığını görüyoruz. 

Netflix yapımlarının da günden güne çeşitlilik gösterdiğini belirtelim. Platform sadece orijinal içerik üretmekle kalmıyor, yılların sevilen yapımlarını da Türkiye'de izleyicilerle buluşturuyor. 

Netflix'in bu rakamları açıklamasındaki itici güç ise RTÜK'ün yeni yönetmelikle birlikte üye başına gelirden pay istemesi. Herkese açıklanarak dilden dile dolaşacak bilgiyi görünen o ki Netflix kendi yönetmek istemiş. Oldukça başarılı bir hamle olan bu iletişim stratejisinden sonra BluTV'den de bir açıklama geleceğini öngörebiliriz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.