Instagram'dan Facebook bağlantısını kaldırmak işe yaramıyor

Bir Facebook yetkilisi iki uygulamayı birbirinden ayırmanın mümkün olmaması nedeniyle bağlantıyı kaldır seçeneğinin görevini yerine getirmediğini söyledi.
Instagram'dan Facebook bağlantısını kaldırmak işe yaramıyor

Instagram'ın bağlı hesaplar özelliği sayesinde hesabınızı Facebook yanı sıra Twitter, Tumblr ve OK.ru gibi sosyal hesaplarınıza kolayca bağlayabiliyorsunuz. Ancak bağlantıyı kaldırmak istediğinizde ise Facebook'tan aynı kolaylıkta bağlantıyı kaldırmanız pek mümkün değil. 

Kullanıcıların, Facebook profillerini Instagram'a bağlamadan önce uygulamanın grileştirilmiş logosuna dokunarak oturum açması gerekiyor. İki profil bağlandığında ise Instagram ayarlarında “Hesabın Bağlantısını Kaldır” seçeneği belirmeye başlar. Bu noktada “Hesabın Bağlantısını Kaldır” seçeneğine tıkladığınızda küçük ama önemli bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz: “Bağlantıyı kaldırmak, Instagram hesabına giriş yapamamn halinde hesabına erişim kazanmanı zorlaştırır.”

Genellikle bu noktada Evet, Bağlantıyı kaldır seçeneğine tıkladığınızda, bağlantının kaldırılacağını düşünüyor olabilirisiniz. Ancak bir Facebook yetkilisi iki uygulamayı birbirinden ayırmanın mümkün olmaması nedeniyle Bağlantıyı kaldır seçeneğinin görevini yerine getirmediğini söyledi. Hatta aynı sebepten ötürü, bir kullanıcı Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağlamamış olsa dahi özünde birbirlerine bağlı olduğunu dile getirdi. Açtığınız sahte Instagram hesaplarının da bu kapsamda değerlendirildiğini belirtmekte fayda var. 

Üstelik Facebook'un birden fazla uygulama üzerinden elde ettiği veriler kullanıcıları tanımlamak ve hesapları ilşkilendirmek için yeterli seviyede. Bir hesap açarken, farklı isim, e-posta adresi ya da cihaz kullansanız bile örneğin kullan-at cihazdan oluşturduğunuz bir WhatsApp profili, stalk için kullandığınız bir Instagram hesabı ya da sahte bir Facebook profili kolayca ilişkilendirilebiliyor. Facebook hesap sahibinin kim olduğunu belirleyebildiği gibi, bu kişinin Facebook'un uygulama ailesinde bulunan başka hesabı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi oluyor.

Facebook yetkilisinin bu konuda yaptığı açıklama şöyle: 

“Facebook ve Instagram, altyapıyı, sistemleri ve teknolojiyi paylaştığı için, çeşitli sinyallere dayanarak hizmetlerimizdeki faaliyetlerinizle ilgili bilgilerinizi birleştiriyoruz. Uygulamadaki hesaplarınızı bağlamak veya bağlantılarını kaldırmak bu durumu etkilemez”

Uzun zamandır çapraz paylaşım özellikleriyle Instagram'dan kendi platformuna trafik çekmeye çalışan Facebook, uygulama ailesinin isimlerini “Instagram from Facebook” ve “WhatsApp from Facebook.” olarak değiştirerek kullanıcılara varlığını hatırlatmaya devam ediyor. 

Facebook yetkilisi, Facebook'un 2012'de Instagram'yı aldıktan kısa bir süre sonra kullanıcılar hakkında topladığı verilere dayananarak arka planda hesapları birbirine bağlamaya başladığını söyledi. Facebook'un, kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatmak adına kullanıcı etkinlikleriyle ilgili bu bilgileri topladığını ve ilişkilendirdiğini söyleyen yetkili, şirketin çatısı altındaki tüm uygulamalarda çapraz platform etkinliklerinin birleştirdiğini ifade etti.  

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.