İspanya merkezli BBVA, casusluk suçlamasıyla soruşturma altına alındı

BBVA, casusluk suçlaması ile karşı karşıya. İspanya yüksek mahkemesi ülkenin ikinci en büyük bankası konumunda oan BBVA'nın soruşturma altında olduğunu duyurdu.
İspanya merkezli BBVA, casusluk suçlamasıyla soruşturma altına alındı

İspanya'nın önde gelen bankalarından olan ve ülkemizde de Garanti BBVA markası ile hizmet veren BBVA, casusluk suçlaması ile karşı karşıya. İspanya yüksek mahkemesi ülkenin ikinci en büyük bankası konumunda oan BBVA'nın soruşturma altında olduğunu duyurdu.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamaya göre 2004 yılında dayanan bir casusluk davasıyla ilgili bir soruşturmanın parçası olarak resmi soruşturma altında olan BBVA'nın rakiplerini ve politikacıları izlemek için polisleri kullandığı iddia ediliyor.

Gizli bilgilerin ifşası, ticari yolsuzluk ve rüşvet!

Söz konusu soruşturma İspanya'nın yolsuzlukla mücadele savcılığı ofisinden yapılan talep üzerine başlatıldı. Yapılan talebi kabul eden İspanya ulusal mahkemesi, gizli bilgilerin ifşası, ticari yolsuzluk ve rüşvet gibi suçlamalarla BBVA'yı soruşturma altına aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama paylaşan BBVA Üst Düzey Yöneticisi Carlos Torres, BBVA'nın gerçekleri açıklığa kavuşturma ve yasalara uyma konusunda kararlılığını devam ettireceğini dile getirdi. Mahkeme BBVA'nın politikacıları ve rakiplerini takip ettirmek için bir şirket tutup tutmadığını araştırıyor.

Paylaşılan bilgilere göre BBVA tarafından takip ettirilen politikacılar arasında eski sosyalist başbakan José Luis Rod'un hükümetinde yer alan politikacılar yer alıyor. Soruşturmanın 2017’den bu yana bir yolsuzluk vakasıyla ilgili olarak cezaevinde olan eski bir polis memuru José Manuel Villarejo ile bağlantılı olduğu olduğunu da ekleyelim. İddialara göre BBVA, söz konusu takip işlemleri için José Manuel Villarejo'nun firmasını görevlendirmiş. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.