1,59 milyar günlük aktif kullanıcıya ulaşan Facebook'un son çeyrekte açıkladığı rakamlar

Açıkladığı rakamlarla beklentilerin üzerine çıkan Facebook, 1.59 milyar günlük aktif kullanıcıya ulaştı. Şirketin uygulama ailesinin günlük aktif kullanıcı sayısı ise 2.1 milyara yükseldi.
1,59 milyar günlük aktif kullanıcıya ulaşan Facebook'un son çeyrekte açıkladığı rakamlar

Facebook uzun süredir pazarlık sürecinde olan 5 Milyar dolarlık Federal Ticaret Komisyonu (FTC) cezasının kesinleşmesinin ardından ikinci çeyrek kazançlarını açıkladı. İkinci çeyrekte 16.9 milyar gelir elde eden Facebook, kazanç hanesine hisse başına 1.99 dolar yazdı. 

Zacks Consensus, Facebook'un ikinci çeyrekte hisse başına1.90 dolar ile toplam 16.45 milyar dolar kazanç elde etmesini beklemekteydi. Ancak Facebook, açıkladığı rakamlarla bu beklentinin üzerine çıktı. 

Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısı 1.59 milyara ulaşırken, Instagram, WhatsApp ve Messenger'ın da kapsayan Facebook'un uygulama ailesi 2.1 milyara günlük kullanıcıya ulaştı. 

ABD, Kanada, ve Asya-Pasifik bölgelerinin büyümesindeki durağanlık dikkat çekerken, Avrupa ve Dünyanın Geri Kalanı sekmesinde şirketin daha hızlı büyüme kaydettiği görülüyor. 

Bu arada Facebook'un hisselerinin borsa kapanışından sonra yüzde 3'lük bir artış gösterdiğini belirtelim. 

Facebook'un 5 milyarlık FTC cezasını ödeyeceğini açıklayıp ikinci çeyrek kazanç raporlarını yayınlaması her ne kadar Federal Ticaret Komisyonu konusunda bir kapanış gibi görünse de ilerleyen dönemlerde şirketin yeni davalarla anılacağını söylemek mümkün. 

Federal Ticaret Komisyonu geçtiğimiz ay Facebook'a karşı bir anti-tröst soruşturması başlatırken, Adalet Bakanlığı da anti-tröst gözetimi için şirkete yeni bir dava açtı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.