Türk Lirasıyla teminatlandırılmış stabil kripto para birimi: BiLira
Blockchain

Türk Lirasıyla teminatlandırılmış stabil kripto para birimi: BiLira

 • BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için stabil bir para birimi olarak kullanılıyor.

Türk Lirası ile desteklenen stabil bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkan BiLira, daha önce Geld adında Venmo benzeri P2P payments uygulamasi yapan Sinan Koç, Duke üniversitesinde okuyan Vidal Arditi ve geçtiğimiz dönemlerde Coinbase’de çalışan Murat Fırat tarafından geçtiğimiz Nisan ayında geliştirildi. BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için stabil bir para birimi olarak kullanılıyor.

Kısacası her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alabilmeniz ve yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirebilmeniz mümkün. Oldukça kolay bir şekilde alınıp satılabilen BiLira, dünyanın herhangi bir yerinde yer alan herhangi bir kişiye dakikalar içinde gönderebiliyor.

BiLira'nın güvenlik amacıyla fonların varlığını kanıtlamak için banka hesabındaki mevcutları düzenli olarak denetleyecek ve yayınlanacağını da ekleyelim. KYC/AML kontrolünden geçen herkes BiLira satın alabilecek. 1 dolara endeksli olan Tether kripto para birimi ile aynı çalışma mantığına sahip olan BiLira, değer kaybetme riski olmadan kripto para dünyasına adım atmanıza olanak sağlıyor.

BiLira satın almanız için öncelikle fonları bankaya havale etmeniz gerekir. Banka işletim teyit edip BiLira'ya bildirdikten sonra ise dijital varlık yaratılıyor ve alıcının Ethereum Cüzdanı’na transfer ediliyor. BiLira'nın Türk Lirasıyla teminatlandırılmış bir stabil kripto para olduğunu ve herkesin kullanımına açık olan Ethereum Blokzinciri üstünde çalışmakta olduğunu da ekleyelim.

BiLira nasıl satın alınır?

 1. Kullanıcı, fonları Banka’ya havale eder.
 2. Banka, işlemi teyit eder ve BiLira’ya bildirir.
 3. BiLira, Dijital Varlığı yaratır ve alıcının Ethereum Cüzdanı’na transfer eder.

BiLiralar nasıl Türk Lirasına çevrilir?

 1. Kullanıcı, çeviri işlemi için Dijital Varlığı BiLira’nın Cüzdanına yollar.
 2. BiLira Dijital Varlığı yok edilip toplam arz azaltılır.
 3. BiLira, Banka’ya bildirim yollar ve kullanıcıya fonlar havale edilir.
1 kişi beğendi
Yorumlar (5)
 1. Tether gibi TL karşılıklı bir coin neden olmasın, ancak aşağıdaki sorular aklıma takıldı.

  1-Nisanda biten projenin websitesi yada white paper'ı yok mu?

  2-KYC sistemin den nasıl onaylanacak kullanıcılar, böyle bir proje mevcut mu? Yoksa profil fotosu ve kimlik mı belirtilecek

  3-Bu işlem sonunda talep edilen miktarda TL yurtdışına denetimsiz çıkacağı için hukuki olarak sorun olusmayacak mı?

  4-TL nin gerçek sorumlusu TCMB bu işleme izin verecek mi?

  5-Yurdisindaki büyük borsalar bu coini entegre etmediği müddetçe, BiLira almanın bir motivasyonu var mı?

  1. 1- bilira.co

   2- Kimlik bilgisi, fotografi ve tarih ile selfie

   3- TL Turk bankalarinda saklanacaktir

   4- 11. kalkinma planinda TCMB blok zincir ustunde dijital para cikarmak istediginden bahsetti

   5- Yurtdisindaki buyuk borsalar ile iletisim halindeyiz. Borsalar disinda DeFi projeleri ile de iletisim halindeyiz.

 2. İnsanın ömründen ömür alır bu girişim, Allah yardım etsin :)

 3. Bu bir ödeme ve ya para transfer yöntemi değil mi? Kendi başına bir para biriminin kendi değeri kendi değer metrikleri olmaz mı? Her zaman 1 TL'ye karşılık gelecek şey ben yurt dışına da çıksam ulaşabileceğim para transfer aracım olacak demektir. Bitcoin ve ya benzer ürünlerin her birinin kendi değerleri kendi dolar karşılıkları var, bu durumda biLira'ya biz nasıl dijital para diyebiliriz?

  1. BiLira daki hedefimiz banka hesabinizdaki TL nin blok zinciri ustundeki akilli kontratlar tarafindan okunabilmesini saglamak.