IBM'in 34 milyar dolarlık Red Hat satın alması tamamlandı

IBM'in bu satın almayla en büyük teknoloji satın alımlarından birini tamamladığını da belirtelim.
IBM'in 34 milyar dolarlık Red Hat satın alması tamamlandı

IBM açık kaynaklı bulut yazılım işletmesi olan Red Hat'i hisse başına nakit 190 dolar ödeyerek satın aldığını açıklamıştı. IBM, 34 milyar dolarlık Red Hat devralımını da kapattı. IBM'in bu satın almayla en büyük teknoloji satın alımlarından birini tamamladığını da belirtelim. Bu kadar büyük bir satın almaya daha önce, Dell'in 67 milyar dolar karşılığında satın almasında şahit olmuştuk.

Bu anlaşmanın IBM'in bulut sistemleri üzerinde daha fazla çalışma yapacağının bir göstergesi olduğunu söylemek mümkün. Şimdiye kadar eski sunucu işletmelerine güvenen IBM, bu hamlesiyle birlikte aynı lokasyonda/binada bulunan depolama hizmetlerini bulut temelli mimari ile birleştiren bulut hizmetlerine de adım atıyor. Zira 2018'in mayıs ayından itibaren Red Hat ve IBM, bu proje üzerinde çalışmaya başlamıştı. Görünen o ki; bu çalışma, satın alma süreci öncesinde gerçekleştirilen bir deneme sürüşü olarak tasarlandı.

Satın almayla birlikte Red Hat, IBM’in Hybrid Cloud ekibinin içinde bağımsız bir ekip olarak çalışacak ve açık kaynaklı bir yazılıma odaklanmaya devam edecek. IBM bu satın almayla, IBM Bulut ile birlikte AWS, Microsoft Azure, Google Cloud ve Alibaba dahil olmak üzere birden çok bulut sağlayıcıyla ortaklıklar kurmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Bu satın almanın IBM'i bulut pazarında çok daha farklı bir noktaya taşıyacağını söylemek mümkün. Amazon ve Microsoft gibi şirketlerin karşısında rekabet edecek olan IBM, açık kaynaklı yeni hybrid bulut hizmetiyle işletmelerin tedarikten satış zincirlerine kadar olan tüm süreçlerini yönetmeyi hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.