E-ticaret firmalarının ürün iade oranları yapay zeka ile tahmin edilebilecek
Haber Servisleri

E-ticaret firmalarının ürün iade oranları yapay zeka ile tahmin edilebilecek

  • E-ticaret hacminin 2020'de 4 trilyon dolarlara ulaşması beklenirken tüketicilerin hangi ürünleri daha çok tercih ettiğini bilmek oyuncular için önemli olacak.

E-ticaretin birçok tüketici için daha kolay ulaşılabilir ve rahat bir çözüm olduğu biliniyor. 2020 senesinde bu kanaldan yapılacak satışların 4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte alışveriş yapmanın elverişliliği e-ticaret siteleri tarafından sağlanan kolay iade süreçleri ile bir araya geldiğinde, alınan ürünlerin neredeyse yüzde 30'unun geri gönderildiğine dair tahminler var. 

Statista sadece ABD'de iade maliyetlerinin stok giderleri haricinde 2020'ye kadar 550 milyar dolara dayanacağını tahmin ediyor. Farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre özellikle e-ticaret tarafında iadelerde yüksek bir oran olduğu görülüyor. 

Kaynak: WSJ, The Star, emarketer

Beden sorunlarıyla birlikte ürün adedi de iade olasılığını etkiliyor

Bu konuyla ilgili Google ve Hintli e-ticaret markası Myntra Designs e-ticaretteki iadelerle ilgili Arxiv.org'da bir araştırma sonucu yayınladı. Alışveriş alışkanlıklarını, vücut tiplerini, ürün görüntüleme ve daha birçok konuda programlanan ML modeli ile her alışverişin iade oranlarını tahmin etmek amacıyla Myntra Designs platformundaki 600 binin üründe analiz yapıldı. 

Araştırmaya göre iadelerin %53'ü beden uyumsuzluğu sebebiyle olurken, alınan ürün adedi de önemli bir konu. Sepetteki ürünlerin 5 ürünü geçtiği durumlarda yaşanan iade oranı %72'yken, tek ürün alışverişlerde bu oran %9. Sepette birbirine benzer ürünler olduğu durumda ise %4 oranında iade süreci gerçekleşmekte. 

Yapay zeka destekli testlerde iade oranlarında azalma görülüyor

Bu çıktıların ışığında bir tarafta yapay zeka ile iade edilen sepetlerin oranına bakarken diğer tarafta ürün seviyesinde marka, sepet büyüklüğü, sipariş saati ve günü ve alışveriş sıklığı gibi konularda iade olasılığı tahmin edildi. Yapılan testlerdeki alışverişlerin oranı göreceli olarak düşerken (%1.7), iade oranlarının %3 kadar azaldığı görüldü. Ayrıca siteden alışverişi bırakan müşterilerin de %90 oranında geri dönüş ihtimali olduğu görüldü. 

Ek olarak yapılan kupon hediyesi ve dene-ve-al opsiyonu gibi testlerde de ortalamada %4 oranında iadelerin azaldığı tespit edildi. 

E-ticaret penetrasyonunun arttığı ve ürün gamlarının çeşitlendiği düşünüldüğünde lojistikteki ek maliyetleri azaltmak amacıyla AI bazlı testlerin artması, temelde müşterinin istediği ürünü bulması, stok takibini kolaylaştırması ve gider kalemlerini olumlu yönde etkilemekle başlayarak bu teknolojiyi benimseyen şirketlerin öne çıkmasını sağlayacaktır. 

Görsel kaynak: depositphotos
Yorumlar (0)
  1. Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz?
    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri