Uber İstanbul’daki yolculuğunu sonlandırdı!

5 yıllık serüvenin arından Türkiye için yolun sonuna gelen Uber, müşterilerine gönderdiği bir e-posta ile İstanbul’daki UberXL faaliyetlerini 31 Mayıs tarihi itibariyle durduracağını açıkladı.
Uber İstanbul’daki yolculuğunu sonlandırdı!

2014 yılında Uber'in ülkemizde hizmet vermeye başladığını sizlere aktarmıştık. 5 yıllık serüvenin arından Türkiye için yolun sonuna gelen Uber, müşterilerine gönderdiği bir e-posta ile İstanbul’daki UberXL faaliyetlerini 31 Mayıs yani bugün itibariyle durduracağını açıkladı.

Zaman içinde toplamda 63 ülkede ve 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan bir platforma dönüşen Uber, uzun zamandır ülkemizde önemli sorunlarla karşılaşıyordu. Geçtiğimiz Nisan ayında Uber'in Türkiye'den çekileceğine dair çeşitli söylentiler ortaya çıkmıştı.

Sarı ve Turkuaz Taksi çağırılabilecek

Söz konusu haberlerin ardından bir açıklama yapan Uber, herhangi bir şekilde ülkeden çekilmenin söz konusu olmadığı, Uber'in Türkiye'deki faaliyetlerine devam edeceğini duyurmuştu. Fakat zaman içinde Uber'in yaşadığı sorunların devam etmesi nedeniyle bu karardan vazgeçilmiş gibi görünüyor.

Uber tarafından paylaşılan bilgilere göre sadece UberXL faaliyetleri durdurulacak. Ülkemizdeki Uber kullanıcıları platform aracılığı ile Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi çağırmaya devam edebilecekler. Ülkemizde 4 milyondan fazla kullanıcının Uber uygulamasını indirdiğini ve 12 bini aşkın UberXL sürücü ortağı ile 6 bini aşkın şirketin Uber sayesinde gelir elde ettiğini de ekleyelim.

Yaptığı açıklamada şirket olarak Türkiye'ye olan bağlılıklarını koruduklarını belirten Uber, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istediklerini de paylaştı. Uber'in paylaştığı açıklamanın tamamını aşağıda bulabilirsiniz. 

Uber Basın Duyurusu
 
Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700'den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olmuştur.
 
Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul'da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye'de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.
 
Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul'daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.
 
Uber olarak Türkiye'ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.
 
Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.