Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını duyurdu!

Android işletim sisteminin sahibi konumunda olan Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını duyurdu.
Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını duyurdu!

ABD'nin Huawei firmasının ürettiği telekomünikasyon ekipmanlarının ABD merkezli şirketler tarafından kullanılmasını yasakladığını sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık. Bu kararın alınmasından sonra ilk büyük hamle ise Google'dan geldi. 

Android işletim sisteminin sahibi konumunda olan Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını duyurdu. Hatırlatmak gerekirse Huawei, akıllı telefonlarında Google'ın işletim sistemi olan Android'i kullanıyor. Paylaşılan bilgilere göre anlaşmanın askıya alınmasıyla birlikte Huawei, Google servisleri, Android güncellemeleri ve Play Store'a erişemeyecek.

Android'in açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğunu da hatırlatalım. Kısacası Huawei eğer isterse Android'in açık kaynak kodlu halini kullanabilir. Fakat Google'ın sunduğu hizmetleri ise kullanamaz. Bu da yazılım anlamında oldukça kısıtlı bir işletim sistemi kullanılmasına neden olabilir. 

Android'in resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre iş birliğinin askıya alınması kararı şu ana kadar üretilmiş olan Huawei akıllı telefonları kapsamayacak. Kısacası eğer bir Huawei akıllı telefon sahibiyseniz endişe etmenize gerek yok telefonunuz Google servislerini kullanmaya devam edecek. 

Şu an için Huawei tarafından bir açıklama yapılmadığını da belirtelim. Huawei'in karşısında iki seçenek var gibi görünüyor. Bunlardan ilki Android'in açık kaynak kodlu sürümünü kullanarak akıllı telefonlar üretmeye devam etmek. İkincisi ise Huawei'in kendi yazılımını hazırlayarak yeni bir işletim sistemi olarak kullanması.

Google'ı Intel, Qualcomm ve Broadcom takip etti

Tabii ki bu kararın Çin için üretilen Huawei modellerini pek etkilemeyeceğini da belirtelim. Hatırlatmak gerekirse pek çok Google servisi Çin'de yasaklı konumda. Bu nedenle Çin'deki akıllı telefonlar bu durumdan etkinlenmeyecek gibi görünüyor. Fakat Avrupa bölgesinde satılan Huawei modellerin geleceğinin ne olacağı ise belirsiz. 

Son olarak Google'ın ardından ABD'nin önemli işlemci üreticilerinden olan Intel, Qualcomm ve Broadcom markalarının da Huawei ile olan anlaşmalarını askıya aldıklarını da belirtelim. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.