Drone girişimi Zipline 190 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Drone girişimi Zipline 190 milyon dolar yatırım aldı

 • Zipline isimli drone girişimi, 190 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini de 1 milyar doların üzerine çıkartmayı başardı.

Zipline isimli drone girişimi özellikle sağlık malzemesi taşıması ile önemli ve insani roller üstlenen bir girişim olarak dikkat çekiyordu. Geçtiğimiz yıllarda Afrika'da operasyonlarına başlayarak, bölge halkının ihtiyacı olan ilk yardım malzemesi ya da kan gibi hayati role sahip malzemeleri tedarik etmeye aracılık eden şirket, bugün değerlemesini milyar doların üzerine çıkartmış durumda.

Zipline ilk etapta Afrika kıtasında Ruanda'da ve Gana'da denenmeye başlandı. Yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine kavuşturan Zipline, yeni aldığı yatırımla birlikte şimdi de operasyonlarını genişletme kararı almış durumda. Afrika, Amerika kıtası, Güney Asya ve Güneydoğu Asya ise Zipline'ın hedef pazarları. Zipline'ın hedefini ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde tam 700 milyon insana hizmet vermek olarak belirlemiş.

190 milyon dolarlık yatırım The Rise Fund, TPG ile birlikte Baillie Gifford, GV, Katalyst Ventures, Temasek, Bright Success Capital, Goldman Sachs, Oakhouse Partners, Toyota Tsusho Corp ve Design to Improve Life Fund tarafından fonlanmış. Aldığı toplam yatırım miktarı 225 milyon dolar alan Zipline'ın değerlemesi de şimdiden milyar doların üzerine çıktı.  

Zipline'ın drone'ları 160 kilometrelik menzile sahip. Saatte 110 km hıza çıkabilen bu özel drone'lar, 1.75 kilogram ağırlığında yükleri de taşıyarak, ilgili yerlere havadan teslim gerçekleştiriyor. Özellikle insani yardım yönüyle kuvvetli Zipline, gerçekleşebilecek olası doğal felaket ya da savaş durumlarında da hemen hızlıca kurulum ve hızlı destek sağlayabilecek, önemli bir fonksiyonaliteye sahip.

2 kişi beğendi
Yorumlar (1)
 1. Bu tip haberler işittiğimizde mutlu olduğum bir şey en azından müteşebbis olarak üzerime düşenin mücadelesi içinde olduğumdur.

  Allah tüm emeklerin karşığını tastamam verendir. Zipline veya diğer tümünü inovasyonda layıkıyla rekabet edecek, hizmet yarışında yabana atılmaz bir proje üzerinde çalışıyoruz.

  Biz isimlerimizi seçerken ait olduğu sektörü direk anımsatacak ve üzerine atfedilen işi rahat ifade edecek sözcük gruplarına odaklanıyoruz. Böylece otomatikman bir telafuzda dahi akılda kalıcı isimleri keşfedebiliyoruz. Günümüzde marka tescilinden daha ön sıraya domain-name tescili geldiğinden dolayı derhal .com uzantısını tescil ediyoruz. Şayet bir heyecanla geliştirmeye teşebbüs ettiğimiz marka isminin bir başka müteşebbisin aklına gelmemişse. Keşfettiğimiz ismin .com uzantılı domain-name tescile müsait ise kendimizi yaklaşık yedi milyarlık dünya nüfusunun içinde çok şanslı hissediyoruz.

  Bir kaç sene önce böyle bir teşebbüs için marka geliştirme çalışmaları yaparken dronlarla teslimat fikrine yoğunlaştığımızda "Dronivery" ismini geliştirmiştik. Şükürler olsun bu alanda her ne kadar milyarlarca insan yeryüzünde nufüs oluşturuyor olsa da içlerinden pek azı bu tip alanlara mesai harcıyorlar. Tüketici olmanın yanında üretici olmayı seçenler için bu gibi detaylar çok mühim. Dronivery tescilini tamamladıktan bir kaç gün sonra Amazon'un CEO'sunun LinkedIn profilimi ziyaret ettiğini fark etmiştim. Anlaşılan her ne kadar mali kaynakları bizden fazla olsa da dronlarla teslimat için biz onlardan inovasyon manasında daha başarılı olduğumuzun onlarda farkındalar.

  Bir Türk müteşebbis olarak Türkiye biz müteşebbislere faiz illetinin tuzağına itmeden teşvik kredisi adı altında hibe şeklinde değil de öncelikli alanlarda başarılı olabileceklerini somut örneklerle kanıtlayabilecek müteşebbis ve işletmelerine geri ödemeli borç olarak verse patlamış mısır gibi patır patır ortalığa saçılacağımızdan eminim.

  Dronivery

  Delivery with Drones

  Dronivery.com