Büyümeyi B2B'de bulan Sinemia, ABD'deki operasyonlarını durdurma kararı aldı
Girişim

Büyümeyi B2B'de bulan Sinemia, ABD'deki operasyonlarını durdurma kararı aldı

 • Sinemia, her ne kadar ABD pazarından çıkmış olsa da Türkiye dışında Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi diğer ülkelerdeki faaliyetlerine devam ediyor.

Sinemia, ABD'de faaliyet göstermeye başlamasından sonra, son bir yıllık süreçte global gelirlerini 38 kat büyüttüğü haberini geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaşmıştık. Ancak Sinemia şimdi de, ABD'deki faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı.

Moviepass'ın yeniden ABD pazarında faaliyet göstermeye başlamasıyla Sinemia'nın yine bu pazarda kâr elde etme yönüyle beklentilerini ötelemek yerine ABD operasyonları durdurmayı tercih etti. Sinemia, her ne kadar ABD pazarından çıkmış olsa da operasyonlarını ABD'de devam ettiriyor. Ayrıca MoviePass'in olmadığı Türkiye dışında Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi diğer ülkelerdeki faaliyetlerine devam ediyor. Böylece para kazandığı pazarlarda varlığını devam ettiriyor diyebiliriz.

Değişen pazar dinamikleri ve kârlılık

Ayrıca B2B'deki servisine odaklanarak daha da büyümek isteyen Sinemia, bu alanda özellikle Asya'ya odaklanıyor. Şirket ABD'de B2C'yi kapatmasıyla ofisini de Los Angeles'tan Palo Alto'ya taşıdı. 

ABD'deki faaliyetlerini durduruna Sinemia'nın kurumsal abonelik altyapısı ise sinema salonlarının yanı sıra ABD’nin ünlü basketbol ve beyzbol takımları tarafından da kullanılacak. Sinemia’nın sinema zincirlerinin kendilerine özel üyelik sistemi oluşturabilmeleri için geliştirdiği yazılım platformu, Paramount Studios ve Viacom’un sinema zincirleri National Amusements ve Studio Movie Grill gibi sinema zincirlerinde kullanılmaya başlandı.

Yeni yazılım ihracatı açılımının ardından kısa süre içinde başka sinema zincirleri ile anlaşma sağlayan Sinemia, 200 binin üzerindeki üye sayısı ile Asya’nın en büyüklerinden olan ve 3 farklı ülkede faaliyet gösteren Major Cineplex’in de üyelik altyapısını sağlamaya başladı.

Sinemia’nın Kurucusu Rıfat Oğuz, yazılım ihracatı konusuna ve B2B çalışmalarımıza ağırlık vermeye karar verdiklerini söyledi. Bugün itibarıyla sadece ABD’de 10’dan fazla sinema zinciriyle anlaşma imzaladıklarını ve yeni yazılım altyapısını kullanmalarını sağladıklarını söyleyen Oğuz, faaliyet gösterdikleri diğer uluslararası pazarlardan gelen talepler için de yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtti.

Yorumlar (8)
 1. Türkiye'de ciddi alt yapı sıkıntıları yaşanıyor, haftalardır bilet alma admında problem var ve destek alınamıyor, Sessiz sedasız katkı payı adı altında cüret alınmaya başlanıyor. Yıllık ödeme aldıkları kişler aleyhine ücretler çıkarıp sözleşmeyi kendilerince sürekli değiştiriyorlar. Türkiye'deki planları nedir acaba? Bu mağduriyeti gidermek adına bir çalışmaları vardır umarım.

 2. Türkiye içerisinde son yasa ile sinemia gibi bir çok platform artık promosyon bilet çıkarma ihtimali neredeyse kalmadı sadece anlaşmalar ile yapılacak. Sinemia ile ilgili haberleri yapan neredeyse tek kaynak sizsiniz bu kadar . Şirket ile irtibata geçiyor olmanız gerekiyor peki Türkiye'de yıllık benim gbi abonelik alıp 400 TL üzeri pesi. Ödeme yapan kişilerin mağduriyeti nasıl telafi edilecek bu durum okumadan onayladiginiz metinlerde geçiyordu diyip üzerine mı yapacaklar yoksa şirket bir şekilde bize dönüş yapacakmi webrazzinin günlük takipçisi olarak bize bu konuda ışık tutarsanız gerçekten sevinirim iyi çalışmalar

 3. Türkiye operasyonlarını da durdurma zamanı geldi. Katılım bedeli almaya başladıktan sonra iyice çekilmez bir hal aldı.

  Sinamalarda gişelerden dönüyoruz. Katılım bedelini tahsil edemediğini söyleyip bilet almamız engelleniyor. Alamadığımız bilet için Katılım bedelini 3 kez çekiyor. Çağrı merkezi çalışmıyor. Şikayetlere kimse cevap vermiyor. Artık çok başarısız.

 4. Sinemia'nın aslında dolandırıcı bir sirket olabilir mi ile ilgili haber de yapsaniz! Boylece daha fazla insanin sinirlerini bozamazlar. Bu dediklerim iddalı geldiyse, eksisozlukte yazilanlari okuyabilirsiniz. Her gün 5-10 tane yeni entry ekleniyor.

  Benim deneyimim şu şekilde; Yaklasik 40 gündür uygulamada bilet alımı ve canli destek haric her yer guzel calisiyor. Tum requestlere http 200 donuyor . Ancak bilet alimi ve musteri hizmetlerine gelince http 492 donuyor. 20 nin üzerinden mail attim , Kopyala yapistir cevaplar veriyorlar. Kullanamadigim haklarımı telafi etmek istemiyorlar, Hizmeti kullanamiyorum, geri kalan aylarin ucretini iade edin diyorum, sozlesme geregi iade olmaz diyorlar. Muhtemelen bir arza yok, bilerek bilet alımı engelleniyor.

  Boyle bir firmanin haberleri Webrazzi de cikacaksa , bu yönde son durum hakkında bilgilendirme olmalı diye dusunuyorum. Aksi taktirde Webrazzi'nin saygınlığı zedelenebililr.

 5. Webrazzi haber mi veriyor taraf mı tutuyor anlaşılmıyor. Nerede açıklamışlar? Para kazadığı marketlerde operasyona devam ediyor cümlesini neye dayanarak yazıyorsunuz?

 6. Ben üyeliğimi iptal ettim baska cozum kalmadığı için. Abd de de davalarının olduğunu TechCrunch sitesinden okuyorum.

  B2C’yi maalesef beceremediler. Umudum B2B’yi iyi yapip, kazanip b2c icin kaynak bulmalari yönündedir.

 7. Haftalardır millet bilet alamıyor, yakındır batışı. Millet ödediği rakamlar yakında uçacak gidecek

 8. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sinemia.app&hl=tr&showAllReviews=true

  Linktenden görüleceği gibi insanların başına dert olmuş bir uygulama haline geldi malesef.

  Benimde yıllık ücret ödeyip kullanım şartları, kurallar vs. denerek 12 aylık peşin aldığım üyeliğimin 10 ayını paketimi bir defa bile kullanmadan aktifleştirip iç ettiler. Kalan 2 ay için kullanayım bari dedim 3 defa sinemaya gittim bir ay içinde her defasında başka başka problemler çıktı uygulamada. Webrazzi ödüllerinde de puan felan verdik bu arkadaşlara. Rıfat Oğuz çıkıp adam gibi bir açıklma yapsaydı tamamdı ama ayak oyunlarıyla küçücük kullanım koşullarına sıkıştırılmış şeylerle müşterilerini kandırmaktadır. Sinemia bitmiştir Rıfat Oğuz da bitecektir yakında çünkü insanların güvenini bir defa sarstıysanız geri dönüşü olmaz.