Walmart, mağazalarındaki yüzlerce işi robotlara devrediyor

ABD'nin en büyük iş verenlerinden Walmart, dijital dönüşüme yönelik yaptığı harcamalarını iş gücü maliyetlerinden kısarak tasarrufa gidiyor.
Walmart,  mağazalarındaki yüzlerce işi robotlara devrediyor

ABD'nin en büyük iş verenlerinden Walmart, dijital dönüşüme yönelik yaptığı harcamalarını iş gücü maliyetlerinden kısarak tasarrufa gidiyor.

Perakende devi, mağazadaki envanterlerin takip edilmesi, zemin temizliği ve kamyonların yüklenmesi/boşaltılması gibi iş kollarında robot kullanımını genişleteceğini açıkladı. Wall Street'te yer alan habere göre Walmart, 1500 mağazaya robot temizlikçi yerleştiriyor. Buna ek olarak mağazalarına, envanteri otomatik olarak takip eden toplam 600 taşıma bandı ve rafları kontrol edebilecek en az 300 robot ekliyor.

Verilen kararın mağaza çalışanlarına yönelik hafif ücret artışından sonra gerçekleştirilmesi de eleştiriye oldukça açık bir konu. Ancak şirketin aldığı stratejik karar Endüstri 4.0 devriminin bir parçası elbette. Geçtiğimiz günlerde de Alman otomobil devi Volkswagen 2023 yılına kadar mevcut olan 5000 ila 7000 pozisyonu otonomlaştırmayı düşündüğünü açıklamıştı. Bunu emeklilik dönemi gelen çalışanları ile sağlamak isteyen VW, bu pozisyonlara daha fazla insan çalışan almayacağını ekledi. Dijital dönüşümüne milyarlarca dolar harcayan araç üreticisi bunu bir tasarruf yöntemi olarak görüyor.

Haberler, robotların, yapay zekanın ya da otonom makinelerin insanlara yönelik işgücünü ele geçirdiği konusunda bir panik havası yaratabilir. Ancak Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bu konuda oldukça iyimser bir tablo çiziyor. Zira WEF'e göre yapay zeka ve robotlar insanları yerlerinden ettikleri kadar insanlara yönelik daha fazla bir gücü yaratabilecekler. 

Araştırmalar, 2025 yılına kadar, makinelerin insanlardan daha güncel çalışma görevlerini yerine getireceğini tahminini  ortaya koyuyor. Ancak iş dünyasındaki makine ve algoritmaların hızlı evrimi ile 2018 – 2020’de 58 milyon daha fazla iş gücü ile 133 milyon yeni iş gücünün yarabileceği belirtiliyor.

Rapor, inovasyon ve yaratıcılık gerektiren işlerde robotlarla insanlar yan yana çalışacağı sinyallerini verirken, şirketlerin mevcut işçilerine yeni kariyer fırsatları sunacaklarını da belirtiyor. Walmart’ın da temizlik işinde çalışan personelini, dijital ortamlara uyumlu işlere yerleştirmeye planladığını paylaşalım.

Birçokları gibi ben de gelecekte, insan odaklı iş çerçevesinde kişilerarası iletişim, yaratıcılık, iş birliği ve girişimcilik becerilerinin daha fazla geliştirildiği bir dünyada insan makinenin omuz omuza çalıştığı bir iş dünyasının olacağına inanıyorum. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.