Fiat, milyarlarca dolarlık CO2 emisyonu cezasından kurtulmak için Tesla ile anlaştı

Araçlarındaki karbonsiyoksit ( CO2) emisyon değerini AB'nin belirlediği standart seviyeye düşüremeyen Amerikan-İtalyan araç üreticisi Fiat Chrysler, CO2 salınımı cezası ödememek için Tesla'ya milyonlarca dolar ödeyecek.
Fiat, milyarlarca dolarlık CO2 emisyonu cezasından kurtulmak için Tesla ile anlaştı

Konu karbondioksit (CO2) emisyon değerine geldiğinde, otomobil üreticileri için dünyanın en zorlayıcı bölgesi olan Avrupa Birliği topraklarında yaptırımlar oldukça ağır. Zira sera gazı salınımının yaklaşık %12'sinden sorumlu tutulduğu otomobil dünyasında, CO2 emisyon değeri hedeflenen seviyeye düşüremeyen araç üreticilerine milyarlarca dolar ceza yağabilir.

2017 yılında ortalama emisyon seviyesi kilometre başına 118,5 gram CO2 olan yeni bir otomobilin, 2021'de emisyon seviyesi kilometre başına 95 gram CO2 olması gerekiyor. Bu, araç üreticilerinin daha fazla elektrikli araç piyasaya sürmeleri gerektiği anlamına geliyor. 

Elektrikli araç üretimi konusunda rakiplerini daha düşük vitesten takip eden Amerikan-İtalyan araç üreticisi Fiat Chrysler'in, AB'nin belirlediği regülasyonları bu limitli zaman diliminde yerine getirmesine imkan yok gibi görünüyor. Ancak markanın bir B planı var. 

Financial Times'da yer alan habere göre Fiat Chrysler, her geçen yıl daha da katılaşan AB emisyon regülasyonlarına uymak için ABD'li üretici Tesla'dan filosuna elektrikli otomobiller ekleyecek. Araç üreticisi bunun için Tesla'ya yüz milyonlarca dolar ödemeye hazır.

Gelecekte Avrupa'daki her iki şirketin araçlarının CO2 emisyonlarının birleştirileceği ve ortalama bir değerin hesaplanmasına karar verildi. Yapılan anlaşma elbette Fiat Chrysler'i milyarlarca dolarlık cezadan kurtaracak.

Ancak yapılan anlaşma ile birlikte Elon Musk yine eleştiri oklarının hedefinde. Alman Welt gazetesi Musk'ı 'vizyonunu sattıği' yönünde eleştirse de bu, Tesla için atılacak en akıllı adımlardan biri olabilir. Zira  üretim ve nakit bulma konusunda sorun yaşamasına yönelik sık sık gündemde olan Tesla kendisine güçlü bir alternatif kaynak buldu. 

Tesla, 2017 yılında bu tür emisyon kredisi ile yaklaşık 280 milyon dolar ve 2018'de 103 milyon dolar daha kazanmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.