Toyota, hibrit araçlara yönelik yaklaşık 24 bin patenti ücretsiz kullanıma açıyor

Japon araç üreticisi Toyota, hibrit araçlara yönelik sahip olduğu yaklaşık 24 bin patentin telif hakkı lisansını kullanıma açacağını açıkladı.
Toyota, hibrit araçlara yönelik yaklaşık 24 bin patenti ücretsiz kullanıma açıyor

Geçtiğimiz yılı küreselde 2 milyonu biraz geçen bir satış ile kapatan elektrikli binek araçlara yönelik pazarda tüketici talebi oldukça aşağı seviyelerde hareket ediyor.

Elektrikli araç fiyatlarının yüksek olması, hükümetlerin tam olarak hayata geçiremediği regülasyonlar, araç menzillerinin kısa ve henüz geniş bir şarj ağının olmaması elektrikli araçlara olan düşük talebin sadece birkaç nedeni. Şimdilik hibrit araç kullanımı ile elektrikli araç dünyasına bir geçiş yapılırken, Toyota konuya yönelik bir adım attı. 

Şirket, elektrikli araçlarına yönelik patentlerinin ve teknolojik bilgilerinin yaygın olarak kullanılması için iki önlem açıkladı.   Toyota, araç elektrifikasyonuyla ilgili teknolojilere yönelik sahip olduğu yaklaşık 24.000 patentin telif hakkı lisansını vereceğini söyledi.

Öte yandan şirket, Toyota motorlarını, pillerini, PCU'larını, kontrol ECU'larını ve güç aktarma sistemlerinin bir parçası olarak hibrit ve diğer araç elektrifikasyon sistem teknolojilerini kullanırken elektrikli araçlar geliştiren ve satan diğer üreticilere ücrete dayalı teknik destek sağlayacağını bildirdi.

Şirket, küresel ısınmaya yönelik hedeflerde hükümetlere, otomobil üreticilerine ve topluma yardımcı olmak amacı ile elektrikli araçların yaygın şekilde kullanılmasını amaçlıyor. Buna göre Toyota, telif hakkı olmayan patentler vererek, araç elektrifikasyon sistemlerinde ücretli teknik destek sağlamayı planlıyor. 

Ücrete dayalı teknik destek dahilinde Toyota, araç elektrifikasyon sistemleri, kontrol kılavuzları ve sistemlerini kullanacak araçlar için ayarlama kılavuzlarının ayrıntılı açıklamaları yer alıyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre örneğin; Toyota'nın desteği arasında diğer otomobil üreticilerinin, geliştirmeye çalıştıkları araçlara uygun yakıt verimliliği, çıkışı ve sessizliği açısından üst düzey ürün performansı elde etmelerinde yardımcı olması yer alıyor.  

Toyota, Ocak 2015'ten bu yana yakıt hücreli elektrikli araçlarla (FCEV) ilgili 5.680 patent teklifi sunuyor. Öte yandan  2.200 şarj patenti ve 2.380 yakıt hücresi patentleri de araç üreticisinin sunduğu teklifler arasında yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.