Ford, ilk elektrikli Transit'ini 2021'de piyasaya sürecek

Ford, elektrikli minibüslerini 2021'de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 
Ford, ilk elektrikli Transit'ini 2021'de piyasaya sürecek

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da gerçekleştirdiği GoFurther etkinliğinde Ford, tamamen elektrik ile çalışan Transit'lerini 2021'de piyasaya süreceğini açıkladı.

Stratejisini geleceğin elektrikli araç üretimi eksenine kaydıran şirket, aracın teknik özelliklerine yönelik detaylı bir bilgi paylaşmadı. Ancak sıfır emisyonlu Transit'in farklı boyutlarda piyasaya sürüleceği belirtilirken, aracın özellikle şehiriçi taşımacılıkta şirketlerin günlük hayatlarının bir parçası olması bekleniyor. 

Ford'un pazara bu segmentte geç adım attığını söylemek yalnış olmaz. Zira rakibi Mercedes, Sprinter model minibüslerinin elektrikli versiyonlarını tanıtalı neredeyse iki yıl oldu. Öte yandan Nissan e-NV200, Volkswagen e-Crafter ve Renault Master Z.E gibi tamamen elektrik ile çalışabilen ticari araçlar Avrupa pazarında müşterisi ile buluşmaya başladı bile. 

Ancak şirketin Avrupa pazarına odaklanmasının arkasında bazı nedenler var. Bunlardan biri de şirketin bu kıtada 2018'de bir önceki yıla göre araç satış oranlarını yüzde 8 oranında artırmış olması yatıyor. Ford'un, geçtiğimiz yılı Avrupa pazarında 380 bin ticari araç satarak kapattığını paylaşalım.

Bu arada  GoFurther etkinliğinde şirket elektrikli araç dünyasına yönelik açıklamalarını Transit ile sınırlı bırakmadı. Araç üreticisi yeni nesil SUV'ları Ford Puma, Ford Kuga ve Ford Explorer PHEV'i de tanıttı.

Otomobil sektörünün çınarının, elektrikli araçlarda planlanan yatırımlarını 2022'ye kadar 11 milyar dolara çıkarması ve model serisinde 40 adet hibrit ve tam elektrikli araçlara sahip olması bekleniyor.

Son olarak Ford’un Avrupa’nın en büyük şarj ağı olan Ionity’in kurucularından biri olduğunu hatırlatalım. Ionity'nin 2020 yılında 400 şarj istasyonuna ulaşması bekleniyor. 

 
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.