Apple Heart Study'nin düzensiz kalp ritimlerini saptadığı doğrulandı

Apple Heart Study'nin düzensiz kalp ritimlerini saptadığı doğrulandı

Teknoloji devi Apple'ın Stanford Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığı 'Apple Heart Study' adını alan araştırmanın ilk sonuçları yayımlandı.

Apple Heart Study'i unutmuş olanlar için hatırlatalım. Apple Heart Study uygulaması, 2017'nın sonunda şirketin duyurduğu ve Apple Watch ile senkronize çalışan bir uygulama. Bu giyilebilir teknoloji ile atriyal fibrilasyon gibi kalp ritim bozuklukları saptanarak, kalp krizi ve inme gibi hayati sağlık problemlerinin önüne geçilmek isteniyor.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin gerçekleştirdiği ve uygulama ile adı taşıyan araştırma 400 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma, giyilebilir teknolojinin atriyal fibrilasyon gibi kalp atışı düzensizliklerini güvenli bir şekilde tanımlayabildiğine dair ilk sonuçları verdi.

Buna göre, katılımcıların yüzde 0,5'inin düzensiz nabız bildirimleri aldığı ve bunun önemli bir bulgu olduğu belirtildi. Öte yandan araştırmaya katılan gönüllüler üzerinde yapılan EKG çekimlerinin ardından uygulamanın %70'lik bir doğruluk payı olduğu saptandı. Zamanlarının yüzde 84'ünü, düzensiz nabız bildirimi alan katılımcıların bildirim anında atriyal fibrilasyon olduğu ortaya çıktı.

Araştırmanın ilk sonuçları, Apple Heart Study'nin güvenilir bir uygulama olduğunu ortaya koyuyor. Zira düzensiz nabız bildirimi alan ve bir hafta sonra EKG ile izlenen katılımcıların üçte birinin (yüzde 34) atriyal fibrilasyonu olduğu bulunmuş. Araştırmacılar bu sonucun şaşırtıcı olmadığını dile getiriyorlar. Atriyal fibrilasyon'un aralıklı bir durum olmasından dolayı, sonradan yapılan EKG'da tespit edilmemesinin olağan olabileceği belirtiliyor.

Son olarak ise düzensiz nabız bildirimi alanların yarısının tıbbi yardım istedikleri belirtildi.

Uzmanlara göre, atriyal fibrilasyonu yönelik semptomlar çoğu zaman insanlar tarafından anlaşılamıyor. Bu sebepten dolayı bu sağlık sorununu  tespit etme becerisi yüksek olan  böyle bir giyilebilir bir teknolojinin önemi büyük.

Son olarak araştırmaya katılanların sadece %6'sının 65 yaş üstü olduğunu paylaşalım. Kapsamlı araştırmanın Stanford Üniversitesi gibi dünyanın en saygın ve güvenilir kurumlarınca gerçekleştirmesi de araştırmanın ciddiyetini korurken, şüphesiz Apple'a da daha fazla prestij katıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.