Hizmet alanını genişletmek isteyen Airbnb, HotelTonight'ı satın aldı

Hizmet alanını genişletmek isteyen Airbnb, HotelTonight'ı satın aldı

Geçtiğimiz hafta HotelRunner'ı "Tercih Edilen Yazılım İş Ortağı" olarak seçen Airbnb, bugün otel rezervasyon uygulaması geliştiren HotelTonight'ı satın aldığını doğruladı. HotelTonight, seyahat edenlerin son dakika konaklamalarını uygulama üzerinden ayarlamalarını sağlıyor.

Görünen o ki Airbnb halka arza hazırlandığı bu süreçte evlerin yanı sıra otellerin de kapılarını aralamayı hedefliyor. Aslına bakarsanız bu yatırım haberi daha önce Ocak ayında gündeme gelmişti ancak yapılacak ödemeye dair yapılan müzakereler zaman içinde sıcaklığını yitirdi. Airbnb bu yıl içinde halka arzı tamamlamayı beklese de şirketin CEO'su ve kurucusu Brian Chesky bu konuda bir tarih belirtmekten kaçınıyor.

HotelTonight Kurucusu Sam Shank

Uzun vadede uçtan uca bir seyahat platformu olmayı hedefleyen Airbnb, platformunda ev paylaşımından otel rezervasyonuna, iş seyahatlerinden deneyimlere kadar birçok farklı seçeneği bulundurmayı düşünüyor. Bu seçeneklerden bazılarının çoktan platformda yerini almış olduğunu da belirtelim.

Airbnb, şimdilik  HotelTonight satın almasıyla ilgili mali detayları paylaşmayı tercih etmiyor. Ancak anlaşma tamamlandıktan sonra HotelTonight,  uygulama ve web sitesi olarak bağımsız bir şekilde hizmet vermeye devam edecek. Bunun yanı sıra girişimin kurucu ortağı ve CEO'su Sam Shank Airbnb'nin evlerden sorumlu başkanı Greg Greeley'nin alt kademesinde yer alacak.

Shank satın alma ile ilgili yaptığı açıklamda şu sözlere yer verdi:

HotelTonight'ı başlattık, çünkü insanların talep üzerine muhteşem bir otel odası rezervasyonu yapmak için daha iyi bir yol aradıklarını biliyorduk ve bu hizmeti dünyanın dört bir yanındaki konuklara sunmak için Airbnb ile güçlerini birleştirmekten heyecan duyuyoruz.  HotelTonight ve Airbnb birlikteyken konuklara daha fazla seçenek sunabilir ve dünyanın en iyi butik ve bağımsız otelleri bu konuklarla bağlantı kurmak için gerçek bir ortak olabilir.

2010 yılında kurulan HotelTonight, 2017'de gerçekleşen E serisi yatırım turunda 37 milyon dolar yatırım alarak 465 milyon dolar değerlemeye ulaşmıştı. HotelTonight, neredeyse bütün yatırım turlarına katılan Accel ve Battery Ventures'tan toplamda 131 milyon dolar yatırım sermayesi topladı. Girişime erken aşama yatırım yapan diğer yatırımcılar arasında ise Forerunner Ventures ve First Round Capital yer almaktaydı.

Airbnb'nin ise 2017'deki yatırım turunu 1 milyar dolar ile kapatarak 31 milyar dolar değerlemeye ulaştığını hatırlatalım.

Amerika, Avrupa ve Avustralya'daki otellerde indirimler sunan HotelTonight, iş seyahatinde olanlara veya son dakika düzenlemeleri yapmak isteyenlere satılmayan odaları sunabilmek için otellerle ortaklıklar yapıyor.

Böylece bu yeni satın alma ile birlikte Airbnb kullanıcıları, haftalar veya aylar önceden herhangi bir planlanma yapmadan otel rezervasyonu yapmalarını kolaylaştıracak. Airbnb ise topluluğunu kısa süreli kiralık ev sahiplerinin ve misafirlerin ötesine taşıyabilecek.

Haber Amaçlı kaynak:  Shutterstock.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.