Facebook'ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ'ler için 10 basit öneri

Facebook'ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ'ler için 10 basit öneri

Uzun süredir Facebook'ta sayfalar için etkileşim problemleri yaşansa da işletmeler ve markalar Facebook'u iyi bir reklam mecrası olarak değerlendiriyor. Eğer siz de Facebook'ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ'ler arasındaysanız, reklamlardan içeriklere kadar sizin için hazırladığımız 10 basit öneriye göz atabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanıyın

Sizin ilginizi çeken bir içerik, hedef kitleniz tarafından beğenilmeyebilir. Eğer etkileşiminizin artmasını istiyorsanız, hedef kitlenizin isteklerine ve ihtiyaçlarına önem verin.  Yine de eğer hedef kitlenizi tam olarak belirleyemediyseniz, onların istek ve ihtiyaçlarını anlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Bu nedenle hedef kitlenizi yakından tanımak için Sayfa İstatistiklerinizden sıkça faydalanmanızı  tavsiye ederiz. Sayfa İstatistikleri'nde sunulan verileri yakından inceleyerek, hayranlarınızın daha yakından tanıyabilir ve onlarla daha anlamlı ilişkiler kurabilirsiniz.

Örneğin hayranlarınızın ne tarz içeriklerle daha çok etkileşime girdiğini tespit ederek, sayfanızda  o içerik türüne daha fazla yer verebilirsiniz. Böylece hem sayfadaki etkileşimi arttırabilir hem de hayranlarınızın sizi daha yakından takip etmesini sağlayabilirsiniz.

İstatistikleri dikkate almanın yanı sıra hedef kitle personaları oluşturmak, ilerleyen dönemde izleyeceğiniz stratejilerin belirlenmesine de yol açar. Oluşturacağınız personalar sayesinde hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ön planda tutabilir ve içeriklerinizi hedef kitlemizin ihtiyaçlarına yönelik düzenleyebilirsiniz.

Güzel görseller kullanın

Görsel içeren Facebook gönderileri ortalamanın üzerinde etkileşim alıyor. Aslında basit fotoğraflar da iş görse de Facebook yakın çekim görseller kullanmanızı veya müşteri fotoğraflarını tercih etmenizi öneriyor.

Eğer profesyonel bir fotoğraf makinesine sahip değilseniz, çekimleri akıllı telefonunuzla da yapabilirsiniz. Facebook'un mobile studio sayfasındaki önerileri izleyerek, göze hitap eden dekorlar oluşturabilirsiniz.Mesela Inspiralized'ın kullandığı telefonla çekilmiş bu görselde mermer bir masa görünümü elde etmek için yapışkan duvar kağıdı kullanılıyor.

{NEW} Zucchini Noodle Shrimp Scampi! 🍤

https://inspiralized.com/zucchini-noodle-shrimp-scampi/

Gepostet von Inspiralized am Sonntag, 5. August 2018

Aynı şekilde Facebook'un mobil studio sayfasında önerdiği uygulamaları kullanarak fotoğraflarınızı daha estetik bir görünüme kavuşturmanız da mümkün.

Eğer fotoğraf çekme konusunda yetenekli olmadığınızı düşünüyorsanız, stok fotoğraflardan da fayadalanabilirsiniz. Bu noktada ücretsiz stok fotoğraf sitelerini tercih edebileceğinizi de belirtelim.

Kısa metinleri tercih edin

Facebook'un büyük bir çoğunluk tarafından mobil cihazlarda kullanıldığını asla aklınızdan çıkarmayın. Üstelik kullanıcıların yüzde 88'ini oluşturan bu kitle, Facebook verilerine göre Haber Kaynağı'nı aşağı kaydırarak bir içerik tüketimi için 1.7 saniye ayırıyor. Hatta Facebook'u bilgisayarlarından açan kişiler dahi içerik başına 2.5 saniye ayırıyor.

Bu alanda verebileceğimiz tek iyi haber ise içeriğinizi gördükten sonra 0.25 saniyeliğine hatırlayabilmeleri. Ancak kullanıcıların dikkatini çekebilmek için hızlı hareket etmeniz şart. Dikkat çekici ve kısa metinlerle kullanıcıları yakalayabilir, böylece hızlı bir şekilde beğenilerini kazanıp onları etkileşime teşvik edebilirsiniz.

Video içeriklere ve canlı yayınlara şans verin

Facebook'ta video içerikler fotoğraflı içeriklerden daha fazla etkileşim alıyor. Tıpkı fotoğraflı gönderilerde değindiğimiz üzere video içerik oluşturmanın sizin için maliyetli olacağını düşünüyorsanız, ilk etapta akıllı telefonunuzu kullanmanız mümkün.

Eğer videolarınızı dikey formatta olarak çekerseniz, hem hikayelerde hem de gönderilerde kullanabilirsiniz.

Canlı yayınlar ise Facebook'ta en çok etkileşim alan içerik tütü olarak konumlanıyor. Video içeriklerin altı katı daha fazla etkileşim elde edebileceğiniz Canlı yayın yapmak için bir konu bulamıyorsanız, takipçilerinizden gelen soruları cevaplayabilir ya da hizmet verdiğiniz sektör özelinde konuklar ağırlayarak kullanıcılarınızın faydalanacağı yayınlar yapabilirsiniz.

Soru sorun

Takipçilerinize sektörünüzle ya da sosyal medyanın gündemiyle ilişkili sorular sormaktan kaçınmayın. Bu bir hafta sonu gönderisinde takipçilere hafta sonu planlarını sormak da olabilir, çok konuşulan bir etkinlik hakkında takipçilerinizin fikrini almak da... Böylece sosyal medyanın ve kullanıcılarınızın gündemini yakalarken, yorumlarınızda da artış sağlayabilirsiniz.

Ancak daha da önemlisi takipçilerinize görüşlerini sorarak onları önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Aynı şekilde takipçilerinizden sayfanız hakkında görüşlerini paylaşmasını isteyebilirsiniz. Örneğin paylaştığınız içerikler beklediğiniz performansı göstermiyorsa, takipçilerinizde sayfada ne tarz içerikleri görmek istediğini  sorabilirsiniz. Aldığınız cevapları sayfanızda uyguladığınızda, etkileşiminizde artış görmeye başlayacaksınız.

Takipçilerinizin sorularını cevaplayın

Etkileşimin ötesinde başarılı bir sosyal medya iletişimi için takipçilerinizin sorularını cevaplamanız oldukça mühim. Takipçilerinizin sorularına ya da yaptıkları yorumlara cevaplar vererek onları hem onları önemsediğinizi hissettirirsiniz hem de takipçilerinize iletişim kurarak markanızı daha çok sevmelerini sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz çoğunlukla yaşadıkları sorunları Facebook gönderilerine yorum yaparak ya da size mesaj atarak dile getirmeyi tercih edebilir. Tüm müşterilerinizin sorularını düzenli olarak tarayıp hepsini birer birer cevapladığınızda, müşterilerinizin gözündeki olumsuz imajı da değiştirmiş olursunuz.

That’s quite a response time we must say!

Gepostet von UK Locksmiths Association am Mittwoch, 8. November 2017

Üstelik sayfanızda yapacağınız hızlı geri dönüşler size Facebook tarafından tanımlanan bir rozet olarak geri döner. Böylece takipçileriniz hem konuşma başında hem de sayfanızda sorularına cevap alacaklarından emin olur.

Doğru saatlerde düzenli içerik girişi yapın

Hemen hemen herkes tarafından bilinen bu yöntemi daha önce de duymuş olabilirsiniz. Yine de etkileşiminizi arttırmak için düzenli içerik girişinin önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var özellikle Facebook'un Haber Kaynağı algoritması nedeniyle takipçilerinizin her paylaştığınız içeriği her zaman göremeyebileceğini düşündüğümüzde doğru saatleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Zira Facebook algoritmasının göz önünde bulundurduğu etkenlerden biri de içeriğin ne zaman paylaşıldığı. Bu noktada Facebook, takipçilerinizin çevrimiçi olduğu saatlerde yapılan paylaşımların etkileşimlerinin daha fazla olacağını belirtiyor.

Takipçilerinizin aktif olduğu saatleri tespit etmek için Facebook Sayfanızın İstatistikler bölümümden faydalanabilirsiniz.  Gönderiler kısmında yer alan bu veriler sayesinde içerik girişlerinizi burada verilen saatlere göre düzenleyebilir, daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

İçeriklerin paylaşıldığı saat kadar, paylaşılma sıklığı da önemli. Düzenli olarak içerik paylaşırsanız, takipçileriniz de sizden içerik beklemeye başlayacaktır. İçerik sıklığınıza karar vermek için haftalık ya da aylık testler yapabilirsiniz anca Facebook haftada en az 2 ya da 3 kez içerik paylaşmanızı tavsiye ediyor.

Etkileşim tuzağı içeriklerden kaçının

Facebook uzun süredir etkileşim tuzağı içeriklere savaş açmış durumda. Dolayısıyla etkileşimi arttırmak adına kullanıcılarınızdan gönderileri beğenmelerini ya da paylaşmalarını istemeyin. Böyle durumlarda Facebook içeriğinizi etkileşim tuzağı kategorisinde değerlendiriyor ve içeriklerinizin puanlamasını düşürerek görünürlüğünüzü azaltıyor.

İçeriklerinizde takipçilerinize görüşlerini sormak ile doğrudan onlardan gönderiye yorum yapmalarını istemek arasında ciddi bir fark var. İkinci seçenekte yorumlar gerçek bir iletişim aracı olmaktan çıkarak etkileşim tuzağına dönüşüyor.

Facebook hikayeler özelliğini kullanın

Facebook Hikayeler'in Haber Kaynağı'nın en üst kısmında yer alması bir çok sayfa için ciddi bir avantaj. Üstelik Hikayeler özelliğinin samimi ve geçici yapısı düşünüldüğünde, Hikaye türündeki içeriklerinizi istediğiniz sıklıkta paylaşabilirsiniz.

Hikayelerin samimi bir formata sahip olması da takipçilerinizin bu alanda paylaştığınız video ve fotoğraflarda kaliteden çok anlık paylaşımı önceliklendirmesini sağlıyor.

Bu alanda paylaşacağınız daha kişisel ve anlık içerikler takipçilerinizle aranızda daha güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacaktır. Kurulan bu güçlü bağın yansımasını sayfanızdaki içeriklerde de görmeniz mümkün. Facebook IQ'nun yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 62'si bir ürün veya markaya duydukları ilginin Hikayeler'de kullanılan içerikler sayesinde arttığını belirtiyor.

Reklamları test edin

Facebook2ta hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biri de Facebook Reklamları'nı kullanmak. Takipçilerinizin ve hedef kitlenizin daha çok hangi tür içeriklerden hoşlandığını bulmak için Facebook Reklamları'nın A/B test özelliğini kullanabilirsiniz.

İstatistikler en fazla etkileşim alan içerik türünün Video içerikler olduğunu söylese de bu her marka ve her hedef kitle için doğru olacak diye bir kaide yok. Kaldı ki takipçileriniz standart video içerikler yerine yerine 360 derece videoları tercih ediyor olabilir.

Hani içerik türlerinin hedef kitlenizden daha fazla ilgi gördüğünü bulmak için aynı ürün veya konuda iki farklı içerik oluşturarak aynı bütçede hangisinin daha iyi performans gösterdiğini bulabilirsiniz. Böylece ilerleyen süreçte etkileşim anlamında nokta atışı içerikler paylaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.