Dropbox, e-imza şirketi HelloSign'ı 230 milyon dolar karşılığında satın alıyor

Dropbox, e-imza şirketi HelloSign'ı 230 milyon dolar karşılığında satın alıyor

Dropbox, sözleşmeleri ve belgeleri dijital olarak imzalamak için araçlar eklemek üzere HelloSign230 milyon dolarlık nakit karşılığında satın alıyor.

Instacart ve Lyft'in de dahil olduğu 80 binden fazla müşterisi bulunan HelloSign'ın bu satın alma sonrasında bağımsız bir işletme olarak kalacağını belirtelim. San Francisco merkezli şirketin halihazırda Dropbox'ta kullanılacak bir ürünü bulunuyor. Ancak satın almadan sonra daha fazla Dropbox kullanıcısı imza gerektiren belgeler için HelloSign'ı kullanabilecek. Satın alma anlaşmasının bu çeyreğin sonunda kapanacağı düşünülüyor.

RBC Capital Markets analistlerinden Mark Mahaney, pazartesi günü yatırımcılara bir not gönderdi. Mahaney'e göre bu anlaşma iki nedenden ötürü stratejik bir anlam kazanıyor. Bunlardan ilki, HelloSign'ın satacağı olumlu bir tamamlayıcı iş ürünü olarak karşımıza çıkıyor. İkinci bir neden ise satın almanın işletme satışlarını daha da genişletmek ve müşteriden daha fazla pay kazanmak için potansiyel bir fırsat olarak açıklanıyor. DocuSign ve Adobe gibi şirketler de elektronik imzalar için yazılımlar sunuyor. Ancak kullanıcılar, HelloSign yazılımını web sitelerine yerleştirebiliyor veya çalışanlar ile kullanıcıların doldurmaları gereken belgelere araçları dahil edebiliyor. Örneğin, müşterilere yiyecek toplamak ve sunmak için binlerce kişisel alışveriş düzenleyen Instacart, insanların Instacart'a daha hızlı katılmak için gereken formları doldurmalarına yardımcı olmak için HelloSign'ı kullanıyor. Şirket, benzerlerinden bu şekilde ayrılıyor.

Dropbox CEO'su Drew Houston, milyonlarca insanın önemli belgeleri imzalamak için hala kalem ve kağıt kullandığını ya da tonlarca adıma sahip olan diğer iş akışlarını kullandığını söylüyor. Ancak Houston'a göre HelloSign'ın yeni ürünü ise Dropbox'ın çalışanların dosyaları paylaşmasına, düzenlemesine ve yönetmesine yardımcı olma hedefine uyum sağlıyor. HelloSign'ın Y Combinator mezunlarından biri olduğunu ve şirketin yatırımcıları arasında Foundry Group ve Greylock Partners gibi isimlerin bulunduğunu da hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.