Bird, 300 milyon dolar yatırım için Fidelity ile görüşüyor

Bird ve Lime gibi sektörün öncüleri peş peşe yatırımlar alırken, oyuna Uber ve Lyft'in yatırımcı olarak katılması da önümüzdeki dönemlerde rekabetin ne kadar agresif olabileceği öngörüsünü önümüze serdi.
Bird, 300 milyon dolar yatırım için Fidelity ile görüşüyor

2018  bize yarının hareketliliğinin yakında gerçekleşebileceğini ispatlayan bir yıl oldu. E-scooterların kentsel taşımacılığı dönüştüreceğini daha öncesinde hiç bu kadar konuştuk. Bird ve Lime gibi sektörün öncüleri peş peşe yatırımlar alırken, oyuna Uber ve Lyft'in yatırımcı olarak katılması da önümüzdeki dönemlerde rekabetin ne kadar agresif olabileceği öngörüsünü önümüze serdi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Sequoia Capital liderliğinde 300 milyon dolar yatırım alan Bird'ün ise bugünlerde aynı miktarda yatırım almak üzere olduğu gündemde. Axios'un haberine göre 2017'de kurulan ABD'li girişim, toplam yatırım tutarını 715 milyon dolara çekmek üzere Fidelity'den yatırım alıyor.

Değerlemesi 2 milyar doları bulan Bird'in şimdilik bu iddiayı reddettiğini paylaşalım.

E-Scooter girişimlerine milyon dolarlar akıyor

Aşağıdaki tablo ise sadece bir iki yıla dayanan geçmişleri ile geleceğin mikro mobilitesini gösteren E-scooter dünyasına yönelik girişimlerin aldığı yatırımları gösteriyor. Değerlemeleri 1 milyar doları aşarak unicorn olan Lime ve Bird şüphesiz pazarın baskın isimleri.

Girişim Kuruluş Tarihi Genel Merkez Yatırım (milyon dolar)
Beam Ocak 2018 Singapur 6
Bird Ocak 2017 ABD 415
Grin Scooters Nisan 2018 Meksika 73
Lime Haziran 2017 ABD 467
Scoo Mayıs 2018 Brezilya 1
Skip Scooters Aralık 2017 ABD 31
TIER Mobility Haziran  2018 Almanya 31
Voi Technology Ağustos 2018 İsveç 53
Wind Mobility Ocak 2017 Almanya 22
Yellow Haziran 2017 Brezilya 75

Girişimlere yatırımlar ise ABD'nin yanı sıra Avrupa ve Asya merkezli yatırım şirketlerinden geliyor. Yatırımcılar kadar araç üreticileri de bir süredir e-scooter pazarını mercek altına aldılar. ABD'li araç üreticisi Ford'un geçtiğimiz Kasım ayında 100 milyon dolara Spin'i satın aldığını paylaşmıştık.

Son olarak Grand View Research‘e göre 2025 yılında pazarın 28 milyar dolara ulaşması beklendiğini paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.