Yemeksepeti, Getir'e rakip mi oluyor?
Girişim

Yemeksepeti, Getir'e rakip mi oluyor?

Ülkemizin en önemli internet girişimlerinden olan Yemeksepeti, yeni bir haber ile karşımızda. Uzun zamandır gizlilik içinde yeni projesi için hazırlanan Yemeksepeti, hızlı alışveriş uygulaması olan Getir'e rakip olmaya hazırlanıyor. Yemeksepeti'nin kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın bugün attığı bir Tweet ile çeşitli iş ilanları paylaştı.

Nevzat Aydın tarafından atılan Tweet'te "Yemeksepeti'nin yeni ve çok ses getirecek projesinde beraber çalışmak üzere" gibi önemli bir ibare yer alıyor.  Söz konusu iş ilanları arasında Motorlu Kurye, Depo Sorumlusu, Mağaza Müdürü ve birçok farklı pozisyon da yer alıyor. Şu an için Yemeksepeti'nin toplamda 24 iş ilanına sahip olduğunu da ekleyelim.

Tabii ki bu iş ilanlardan hangilerinin tam olarak yeni proje için olup olmadığı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Bu gelişmenin ardından şirkete yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Yemeksepeti, talebe göre anında teslimat servisi olan Getir'e rakip olacak. Şu an için projenin detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

Aldığımız bilgilere göre Yemeksepeti'nin yeni projesi sadece yiyecek odağında ürünler satmayacak. Kısacası tıpkı getir gibi yiyecek çeşitlerinden ev bakım ürünlerine, teknolojiden kişisel bakım ihtiyaçlarına kadar pek çok kategoride alışveriş yapılmasını sağlayacak olan Yemeksepeti'nin yeni projesi, tam anlamıyla Getir'e rakip olacak.

Yemeksepeti'nin çatı şirketi olan Almanya merkezli Delivery Hero'nun, benzer iş modellerini yurt dışında denediğini ekleyelim. Kuveyt için "Operations Manager-Grocery Service" pozisyonu için iş ilanı da açan Delivery Hero, farklı ülkelerde anında teslimat iş modelini kullanıyor. Yurt dışında bu modeli deposuz olarak test eden Delivery Hero, Yemeksepeti'nin iş ilanlarından anladığımız kadarıyla ülkemizde ise bu modeli depolu olarak gerçekleştirecek. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (1)
 1. yemeksepeti.com ve Getir uygulamalarını çok uzun zamandır severek kullanıyorum.

  Evet bir rekabet ortamı oluşacak, bu doğru. Ve oluşmalı da.

  Rekabetin başlamasıyla birlikte ürün çeşitliliği artacak ve tüketiciyi cezbedecek -daha kişiselleştirilmiş- kampanyalar düzenlenecek.

  Datanın yeteri kadar aktif kullanılamaması ve hızlı büyüme nedeniyle güçsüzleşen en hayati kasların (tedarik ve teslimat süreleri gibi) iyileştirildiğini göreceğiz.

  Günün sonunda bu rekabette kazanan taraf tüketici, kaybeden taraf ise küçük esnaf olacak.

  Yemeksepeti aynı Getir modelinde olduğu gibi kepenkleri kapalı ürün depoları yerine mahalle aralarında ayakta kalmaya çalışan küçük esnafı bir araya getirecek (hatta offline'a doğru uzanan) bir yol düşünse daha güzel olmaz mı?

  Kendini yenileme niyetinde olan ama çıkış yolu bulamayan küçük esnafın bir şekilde oyuna dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Gelişmeleri heyecanla takip edeceğiz.