Bilirkişi raporuna göre Booking.com'un seyahat acentesi ruhsatı almasına gerek yok

Booking.com ile ilgili haksız rekabet davasında, dosyaya sunulan bilirkişi raporuna göre Booking.com'un seyahat acentası değil simsar olduğu, bunun için seyahat acentası ruhsatı almasına gerek olmadığı ortaya çıktı. 
Bilirkişi raporuna göre Booking.com'un seyahat acentesi ruhsatı almasına gerek yok

Booking.com, bir süredir TÜRSAB'la yaşadığı sıkıntı konusunda yeni detaylar geliyor. Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı Booking.com ile ilgili haksız rekabet davasında, dosyaya sunulan bilirkişi raporuna göre Booking.com'un seyahat acentesi değil simsar olduğu, bunun için seyahat acentesi ruhsatı almasına gerek olmadığı ortaya çıktı.

Booking.com ve TÜRSAB arasındaki duruşmada daha önce alınan ara karar gereği dosyayı incelemesi istenen bilirkişi heyetinin 63 sayfalık raporunu hazırladığı ve mahkemeye sunduğu bildirildi. Söz konusu raporun sonuç bölümünde Booking.com'un ruhsatının olması gerekmediği, haksız rekabetle ilgisinin olmadığı ve vergi ödemesi gerektiği belirtildi. Raporda aşağıdaki ifadeler kullanıldı:

Davalılardan booking.com Destek Hizmetleri Limited Şirketi'nin sorumluluğunun bulunmadığı, seyahat acentesi olmadığı, otel rezervasyonlarından aracılık etmediği ve haksız rekabetle ilgisinin bulunmadığı, davalılardan booking.com BV'nin yabancı bir şirket olduğu, yaptığı işin simsarlık olduğu, bunun için seyahat acentesi ruhsatı almasının gerekli olmadığı (bilirkişilerden biri bu ilişkiyi acente olarak değenlendirmektedir), booking.com BV'nin Türkiye'deki otellerde aracılık ederek gerçekleşen otel rezervasyonlarından elde ittiği komisyonun Türkiye'de elde edilen gelir olması hasebiyle Türkiye'de vergi vermesi gerektiği, vergi ödemesinin diğer rakiplerle haksız rekabet teşkil edip etmeyeceği ve Türk Ticaret Kanunu'nun 55/1. maddesine göre iş şartlarına uymama haline girip girmeyeceği Türk doktrininde tartışmalı olduğu, bu konuda değerlendirmenin ve takdirin sayın mahkemeye ait olduğu sonucuna varılmıştır.

Dava 12 Nisan'a ertelendi

Raporun sunulmasının ve okunmasının ardından söz alan TÜRSAB avukatı, raporda birçok çelişkinin mevcut olduğunu belirterek, ayrıntılı beyan için süre istedi. Davalı Booking.com avukatı ise raporun sonuç kısmında çelişki olmadığını savundu. Yaklaşık ispat şartının ortadan kalktığı aktaran avukat, tedbir kararının bilirkişi raporu gözetilerek değişen şartlar nedeniyle kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi. Taraflara rapora karşı beyanlarını sunmaları için süre veren mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Nisan 2019'a erteledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.