Yeni iPad Pro daha geniş ekran ve USB-C girişiyle tanıtıldı

Apple bugün gerçekleştirdiği etkinlikte, "bilgisayara ihtiyaç bırakmayacak tablet" gözüyle baktığı yeni iPad Pro modellerini tanıttı. Yeni iPad Pro'lar 11 inç ve 12.9 inçlik geniş ekran boyutlarıyla dikkat çekiyor.
Yeni iPad Pro daha geniş ekran ve USB-C girişiyle tanıtıldı

Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla sizler için canlı bloglama ile yayınladığımız Apple'ın yeni ürünlerini tanıttığı etkinliğin en önemli ürünlerinden birisi yeni iPad Pro oldu. Yeni iPad Pro özellikle geniş ekranı ve Liquid Retina ekran olarak adlandırılan, çerçevelere uzanmasıyla dikkat çekiyor.

Apple tanıtımda ve web sitesinde de dikkat çektiği üzere yeni iPad Pro ile kullanıcılara bilgisayarla da yapabileceklerinizi yapmayı vaat ediyor. Dolayısıyla tablet sevenler için bu önemli bir detay. Apple'ın bu yaklaşımı sayesinde pek çok kullanıcı geniş açılı yeni iPad Pro'ları kendi dizüstü bilgisayarlarının ikamesi olarak kullanmayı düşünebilir.

Yeni iPad Pro 11 inç ve 12.9 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuna sahip. Yeni iPad'in önünde komple bir ekran görüyorsunuz, Touch ID'den tamamen vazgeçilmiş ve sadece Face ID ve dokunmatik olarak çalışıyor. Liquid Retina ekran ve ProMotion teknolojisiyle gerçeğe yakın renkler sunulmaya çalışılmış. Bu da özellikle sanatçıların hoşuna gidecek bir özellik. Zaten Apple'ın da bu anlamda son tüketiciyi olduğu kadar Apple cihazlarıyla görsel çalışmalar yapan sanatçıları da düşündüğü aşikar.

A12X Bionic adlı işlemciyle Apple'ın söylemine göre şu ana kadar Apple tarafından üretilen en akıllı ve güçlü çip. Saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirebilen bu işlemci, gelişmiş yapay öğrenme teknolojisine de sahip. Bu işlemciyle yeni iPad Pro pek çok bilgisayardan da daha hızlı olacak bir tablet olmasına rağmen. Apple'ın web sitesindeki bilgilere göre örneğin Adobe Photoshop CC uygulaması 2019 yılında iPad'e gelecek. Yani Photoshop'u tüm fonksiyonlarıyla kullanmak mümkün olacak.

Apple, yeni iPad Pro ile birlikte Apple Pencil'ı da yenilemiş. Apple Pencil üzerine yapılan dokunuşlara karşılık verebiliyor. Böylece kalem üstünden dokunuşlarla çalıştığınız envantere ve uygulamaya göre farklı aksiyonlar alabiliyorsunuz. Apple Pencil'in bir başka özelliği ise yeni iPad Pro'ya eşleşme ve şarj için manyetik olarak yapışıyor. İkinci nesil Apple Pencil'lar ayrıca satılacak. Bu özel kalemin Türkiye fiyatları da belli oldu ve 929 TL'den satışa sunulacak.

Yeni iPad Pro fiyatları nasıl?

Gelelim iPad Pro fiyatlarına. Etkinlikle birlikte Apple Türkiye web sitesi de güncellendi ve yeni iPad Pro'ların fiyatları da belli oldu. iPad Pro'nun 11 inç ekrana sahip modeli 64GB hafızasıyla 5.899 TL'den satılıyor. Daha büyük ekrana sahip olan 12.9 inçlik ekranlı iPad'in 64GB'lık modelinin fiyat etiketi ise 7.399 TL olarak belirlenmiş. Elbette bu fiyatlar cihazların hücresel ağ desteği bulunmayan ve en düşük hafızalı modelleri olarak sunulduğunu belirtelim. 12.9 inçlik yeni iPad Pro'yu, 1TB hafıza ve hücresel ağ destekli almak isterseniz gözden çıkarmanız gereken fiyat ise 14.099 TL'ye kadar çıkıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.