Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a 10,6 milyon TL ceza verdi
Arama
E-Ticaret

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a 10,6 milyon TL ceza verdi

  • Soruşturma sonucunda Sahibinden.com'a 10,6 milyon TL'lik ceza kesildi

Sahibinden.com‘un 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda firmaya 10,6 milyon TL’lik ceza kesildi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Sahibinden Bilgi Teknolojileri’nin, “vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet” yasasını ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmanın sonuçlandığı belirtildi ve şöyle denildi:

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 01.10.2018 tarih, 18-36/584-285 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.

01 Ekim 2018 tarihinde Rekabet Kurulu tarafından dosyanın müzakeresi sonucunda şirkete 4054 sayılı Kanun’un 16’ncı maddesi uyarınca, 10 milyon 680 bin 425 lira  idari para cezası verildi. Karar oy çokluğu ile alındı.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (1)
  1. kbeyoglu dedi ki:

    Keşke ceza tayininden önce şirket uyarılarak, fahiş fiyat politikasını sonlandırması istense ve bir süre verilseydi, bu süre içinde gerekeni yapmadığı takdirde cezalandırma cihetine gidilseydi daha adilane bir karar olurdu diye düşünüyorum. Zira dünyanın devleştiği, ülkemizin ise yerinde saydığı internet ekosisteminde, güçlü ve devamlılık arzeden bu ve benzeri sitelerimize sahip çıkmamız şarttır.

Bir Yorum Yazın