Rekabet Kurumu, Sahibinden.com'a 10,6 milyon TL ceza verdi
E-Ticaret

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com'a 10,6 milyon TL ceza verdi

  • Soruşturma sonucunda Sahibinden.com'a 10,6 milyon TL'lik ceza kesildi

Sahibinden.com'un 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda firmaya 10,6 milyon TL'lik ceza kesildi.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Sahibinden Bilgi Teknolojileri'nin, "vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet" yasasını ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmanın sonuçlandığı belirtildi ve şöyle denildi:

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 01.10.2018 tarih, 18-36/584-285 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.

01 Ekim 2018 tarihinde Rekabet Kurulu tarafından dosyanın müzakeresi sonucunda şirkete 4054 sayılı Kanun'un 16’ncı maddesi uyarınca, 10 milyon 680 bin 425 lira  idari para cezası verildi. Karar oy çokluğu ile alındı.

Yorumlar (3)
  1. Keşke ceza tayininden önce şirket uyarılarak, fahiş fiyat politikasını sonlandırması istense ve bir süre verilseydi, bu süre içinde gerekeni yapmadığı takdirde cezalandırma cihetine gidilseydi daha adilane bir karar olurdu diye düşünüyorum. Zira dünyanın devleştiği, ülkemizin ise yerinde saydığı internet ekosisteminde, güçlü ve devamlılık arzeden bu ve benzeri sitelerimize sahip çıkmamız şarttır.

  2. Sahibinden.com’un vasıta kategorisinde ki fahiş fiyatlardan ben de muzdaripim fakat devlete bağlı otoparkların haftasonları otopazarına çevirilip sadece 1 gün için 70TL talep ediliyor! kolay ulaşım ve yoğun müşteri alan kısımlarının galericiler ve otopark görevlilerince parsellenip normal vatandaşa hiçbir şekilde kullandırtılmaması da es geçilmemeli. Es kaza bu alanlardan birisine aracınızı çekerseniz. Galericiler tarafından darp edildiğinizde görevliler bu durumu görmezden gelecek veya üstünü örtmeye çalışacaktır.

    Sahibinden.com’un 3 aylık ilanı 200TL

    Devlet oto pazarının günlüğü ( 5-7 tl olan otopark) 70TL

  3. Sahibinden emlakçılardan ne kadar para alırsa alsın azdır. Keşke daha da yüksek alsa. Parayı kazanan ev sahibi iken , bütün yük kiracının üzerine yüklüyorsunuz. Ne iş yapıyorsunuz ki elinizde anahtar tutmaktan başka. Yıllardır kiracıyım bir sürü ev değiştirdim daha emlakçının kapı açmaktan başka tek bir işini görmedim. Kırtasiye de zaten var kira kontratı. Ben de alıp dolduruyorum onu. Bir kapıyı açarken gördüm emlakçıyı bu güne kadar. Bir daha da görmedim. Evkiraları zaten yüksek, 2 kira bedeli depozito üstüne bir de emlakçı alıypr. Parayı ev sahibi kazanıyor. Kapı açtı parasını emlakçı kiracıdan alıypr. Zaten parası olmayan kiracı nerdeyse bir araba parasına ancak ev değiştirebiliyor. Bir umudumuz sahibinden.com var. O da gözünüze batıyor. Bir kapı açmak için dünyanın parasını alıyprsunuz. Sahibinden in parasını da veriverin bir zahmet. Biz ev değiştirebilmek için bir araba parası harcıyoruz. Siz sahibinden üzerinden dünya para kazanıyorsunuz kapı açarak. Daha da yükseltsin fiyatları sahibinden. Emlakçılara müstehaktır.