Google arama sonuçlarında yakın zamanda değişecek 5 şey

Google arama sonuçlarında yakın zamanda değişecek 5 şey

En son ne zaman aklınıza bir şey takıldığında 30 saniyeden fazla düşünmeye vakit ayırdınız? Birilerine bir şey sormak sizin için de "garip" duruyor mu? Bunların hepsi için Google var zaten değil mi? Aklınıza o ünlü oyuncunun adı gelmediği zaman düşünüp beyninizi yormanın ne gereği var ki, Google avcunuzda. Karşınızdaki kişiyle iletişim kurmak zaten hep zor olmuştu...

Google geçtiğimiz 20 yıl içerisinde milyonlarca sayfayı tarayan basit bir arama motorundan hepimizin hayatını değiştiren bir teknoloji devine dönüştü. Bir arama motorundan yapay zeka ve veri bilimi odaklı bir şirkete dönüşen Google, aramanın geleceğinin de doğal olarak öngörüyor ve bu değişime yön veriyor.

Geçtiğimiz gün San Francisco'da Google tarafından düzenlenen bir basın toplantısında Google aramanın geleceğini konuştu ve yaptıkları bazı yenilikleri duyurdu.

"Future of Search - Aramanın Geleceği" etkinliğinin önemli konuları şöyleydi:

Google Discover - Keşfet

Google, her 8 aramadan en az 1'inin düzenli olarak tekrarlanan bir arama olduğunu söylüyor. Kullanıcılar genel olarak çok ilgili oldukları alanlarda daha düzenli ve sık aramalar yapıyorlar. Google bu aramayı artık siz daha yapmadan öne çıkarılmış bir şekilde ana sayfasında size sunmaya hazırlanıyor.

Daha önce Android ekranında yeni içerik keşfetmenize olanak sağlayan "feed" menüsü yeniden tasarlanarak "Discover olarak karşımıza çıkıyor. Eski sadeliğinden biraz ödün verecek gibi görünen Google, bu başlıkta sıklıkla arama yaptığınız şeylere yönelik gelişmeleri, haberleri ve yenilikleri gösterecek. Yani siz telefonu elinize aldığınız zaman büyük ihtimalle arayacağınız şeylerin bir bölümünü ekranınızda kişiselleştirilmiş olarak göreceksiniz. Üstelik çok uzakta değil, önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde yayına alınıyor.

Recalling past queries - Eski aramaları hatırlatma

Google'ın yaptığınız her aramayı, her tıklamayı takip ettiğini zaten biliyorsunuz. Bu konuyu bir adım öteye taşıyan Google yine ilerleyen haftalarda yayına alacağı yeni özelliğiyle daha önce yaptığınız aramaları ve tıkladığınız sayfaları tekrar karşınıza çıkarıyor. Örneğin görselde olduğu gibi "kamp yapmak" üzerine bir arama yaptıysanız hemen aşağıda daha önce bu aramayı yaptığınız zaman tıkladığınız siteler ve aynı konuda yani arama yapabileceğiniz başlıklar sunuyor.

Bazen bir konuda daha önce tıkladığım bir siteyi "history" bölümünde uzun süre aradığım oluyordu bu nedenle kullanışlı olacaktır bu özellik. Tabi dilerseniz bu özelliği ayarlardan kapatabileceksiniz.

Dinamik Organizasyon

Google'a her şeyi sorabildiğimiz ve sorduğumuz için Google bundan biraz daha fazlasına sahip diyebiliriz. Yapılan aramalardan -ki burada trilyonlarca aramadan söz ediyoruz- yola çıkarak Google sizin bir sonraki arayacağınız başlığı artık tahmin edebiliyor. Buradan yola çıkarak yeni arama sonuç sayfasında Google bir sonraki olası aramanıza yönelik cevabı da önceden vererek size bir paket şeklinde sonuç göstermeye başlayacak.

Koleksiyonlar

Pinterest vari bir yenilik ile Google arama sonuçlarınızı daha sonra tekrar kontrol edebilmek için kategoriler halinde kayıt etmenize olana sağlıyor. Bu kategorileri analiz ederek size yeni öneriler sunarak aramanızı derinleştirmek ve size daha fazla şey sunmak buradaki ana amaç.

Stories - Hikayeler 

Tam bitti derken "hikayeler" yine karşımızda. Snapchat sonrası Instagram, Facebook, Whatsapp ve hatta Skype bile hikayeler ile bir şeyler denedi. Google "benim neden yok" diye düşünmüş olmalı ki yapay zeka tarafından popüler aramalardan yola çıkarak önemli isimlere yönelik hikayeler oluşturmaya karar vermiş görünüyor. Tam olarak nerede ve nasıl gösterilecek bilemiyorum fakat arama sonuçlarında bir ünlüyü aradığımız zaman o ünlüye yönelik makale, fotoğraf ve videolardan oluşan yapay zeka üretimi hikayeler görebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.