Apple'ın yeni "Ekran Süresi" ve "Uygulama Sınırları" özellikleri nasıl kullanılır?

Apple'ın yeni

Dün yayınlanan iOS 12 ile birlikte Apple cihazlarımıza birçok yeni özellik de eklenmiş oldu. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri telefonda ne kadar zaman geçirdiğimizi anlamamıza yarayan "Ekran Süresi" özelliği olurken, diğeri de uygulamaları kullanmamıza sınırlar getirmemize olanak sağlayan "Uygulama Sınırları" özelliği oldu.

Ekran Süresi, iOS 12'nin en önemli yeni eklentilerinden bir tanesi diyebiliriz. Ayarlar menüsünün bu yeni bölümü, iPhone ve iPad kullanımı hakkında çok sayıda veri sunuyor ve cihazdaki her bir uygulamada harcanılan süreyi azaltıyor. Ayrıca, alınan bildirimlerin miktarına ve telefonun kontrol edildiği sıklığa göre rakamlar da sunuyor.

Ekran Süresinin Kullanımı:

  • Ayarlar'a gidin ve Ekran Süresi'ne dokunun. Açık değilse özelliği etkinleştirin.
  • İlk aktif ettiğiniz anda karşınıza doğru veri çıkmayacak, o yüzden biraz zaman geçmesini bekleyin. Mesela gün sonunda telefonunuza bakın. Toplam ekran süresi, uygulama alışkanlıklarını kategoriye göre ayıran yatay bir çubuğun üstünde görüntülenecek.
  • En çok kullandığınız uygulamalara daha yakından bakmak için toplam süreye dokunun. Burada, “bugün” ile “son 7 gün” arasında geçiş yapabilirsiniz. Uygulamalara ek olarak bu listede, kullanıcıya iyi bir zaman harcamaları için başka web siteleri de tavsiye edilecek.
  • Sayfayı aşağı kaydırarak birkaç farklı grafik görmek de mümkün olacak. Ekran Süresi size, günün her saati kapsayan bir toplamı, bir saatlik ortalama ve en sık sıralanan uygulama gibi ayrıntılı bir liste gösterecek.

Ekran Süresi, o hafta için istatistikleri özetleyen haftalık bir bildirim de gönderecek. Bu da özellikle çocukların haftadan haftaya kadar nelerle ilgilendiğine dair iyi bir genel bakış sağlayacağından önemli bir özellik olacak diyebiliriz.

Bir diğer özellik olan Uygulama Sınırları ise, belirlediğiniz uygulamaları ne kadar kullanacağınızı ayarlamanıza yardımcı olacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Belirlenen süre tamamlandığında, iOS bu yazılıma erişimi engelleyecek. Uygulama Sınırları, aynı iCloud hesabına bağlı tüm iOS cihazları için uygulanacak.

Uygulama Sınırları Kullanımı:

  • Bu bölümü açmak için Ayarlar -> Ekran Süresi-> Uygulama Sınırları bölümüne gidin.
  • Bu şekilde bir sınır eklemeyi seçtiğinizde iOS, zaman kısıtlamasının geçerli olacağı bir uygulama kategorisi seçmenizi isteyecek. Belirli bir uygulamaya odaklanmak istiyorsanız, Ekran Süresine geri dönün, uygulamayı “En Çok Kullanılanlar” listesinde bulun ve seçin. Takip eden ekranın altında “limit ekle” seçeneği karşınıza çıkacak.
  • Bu uygulamayı veya kategoriyi kullanmak istediğiniz süreyi seçin. (Gece yarısı bir sıfırlama gerçekleştirilecek)
  • Günlük sürenizin bitmesine birkaç dakika kala iOS, bir hatırlatma bildirimi gönderecek. Sınıra geldikten sonra beyaz bir ekran ortaya çıkıyor ve limiti 15 dakika uzatmak için seçenekler sunulacak.

Bunların yanında "Her Zaman İzin Verilen" kategorisinde seçtiğiniz uygulamalar bu özelliklerin dışında tutulabilecek. Bu bölüm otomatik olarak FaceTime, Mesajlar ve Google Haritalar'ı istisna olarak alıyor, fakat kullanıcı kendine göre bu bölümü yeniden düzenleyebiliyor.

"Atıl Süre" bölümünde ise ekrandan uzakta geçirilecek süre için bir zamanlama ayarlamak mümkün oluyor. Atıl süre sırasında yalnızca kullanıcının izin verdiği uygulamalar ve telefon aramaları kullanılabiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.