Yeni nesil pil üreticisi Sila Nanotechnologies, 70 milyon dolar yatırım aldı

Yeni nesil pil üreticisi Sila Nanotechnologies, 70 milyon dolar yatırım aldı

Sila Nanotechnologies, elektrikli araçlara ve tüketici teknoloji ürünlerine güç sağlayan silikon bazlı lityum iyon pil üretimi için 70 milyon dolarlık bir finansman turunu kapattığını duyurdu. 2011 yılında kurulan Sila Nanotechnologies, bu yılın başlarında gizlilik içinde çalıştı ve şimdi de ilk pillerini 2018'in sonuna kadar piyasaya sunmayı planlıyor.

70 milyon dolarlık finansman turu, Next47 ve Amperex Technology'nin katılımıyla Sutter Hill Ventures tarafından yönetildi. Diğer yatırımcılar arasında ABD istihbarat ajansları için stratejik bir yatırımcı olan Bessemer Venture Partners, Samsung ve In-Q-Tel bulunuyor.

Sila Nano kurucusu ve CEO'su Gene Berdichevsky'nin Tesla Roadster için ilk pillerin bazılarının geliştirilmesine yardımcı olan eski bir Tesla çalışanı olduğunu da belirtelim. Şirket, bu yılın başlarında, şirkete lityum-silikon bataryaları sunmak için BMW ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bir BMW sözcüsü Wall Street Journal'a verdiği demeçte  şirketin 2023 yılına kadar Sila Nano bataryalarını enerji kapasitesini yüzde 10 ila 15 oranında artırmak için araçlara dahil etmeyi planladıklarını söyledi.

Berdichevsky, pillerde grafit anot yerine silikon kullanmanın, bugünkü akülere kıyasla yüzde 40'a varan verimlilik artışları ile maliyette bir azalmaya yol açabileceğini belirterek, elektrikli araçların benimsenmesini arttırmak için tüketicilere iletilmesini umduğunu belirtti. Berdichevsky, eğer yüzde 20 daha az hücre kullanılacaksa, Sila Nano teknolojilerini kullanarak maliyeti neredeyse yüzde 20 oranında azaltmanın mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

BMW ile çalışmaya ek olarak Sila Nano'nun, iPhone ve Samsung Galaxy akıllı telefonlar için pil üreten Amperex Technology gibi batarya üreticileri ile çalıştığını da hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.