Google, konum servisleri kapalı olsa da kişinin bulunduğu yerleri saklıyor

Google'ın konum servisleri kapalı olsa da kişinin bulunduğu yerlerin verisini depoladığını ortaya çıktı.
Google, konum servisleri kapalı olsa da kişinin bulunduğu yerleri saklıyor

Facebook'un Cambridge Analytica skandalıyla ortaya çıkan gizlilik verileri ihlalinden sonra Google tarafında da yeni bir sıkıntı yaşanıyor. Google'ın, konum servisleri kapalı olsa da kişinin bulunduğu yerlerin verisini depoladığı ortaya çıktı.

Kullanıcılar, Google'da konum servislerini kapattıkları zaman "Konum servisleri bundan sonra depolanmaz." ibaresiyle karşılaşıyorlar. Bunun doğru olmadığını bu noktada belirtmemiz gerekiyor. Associated Press tarafından yapılan bir araştırma da bunun tam tersinin geçerli olduğunu ortaya koydu. "Konum geçmişi" duraklatılmış olsa bile, bazı Google uygulamaları zaman damgalı konum verilerini otomatik olarak sormadan saklıyor. Araştırma, Google'ın bunu yapmasını engelleyeceğini belirten bir gizlilik ayarı kullanmış olsanız bile Android cihazlardaki ve iPhone'lardaki birçok Google hizmetinin konum verilerinizi sakladığını tespit etti.

Örneğin, Google yalnızca kendi Google Haritalar uygulamasını açtığınız zaman bulunduğunuz yerin anlık görüntüsünü saklıyor. Android telefonlarında ise otomatik günlük hava durumu güncellemeleri, bulunduğunuz yeri tam olarak belirliyor.

Princeton'daki bilgisayar bilimi araştırmacıları da bu bulguları Associated Press'in isteğiyle doğruladı. Bunun Google için bir ilk olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Google'ın Android kullanıcılarının konumlarını konum servisi kapalı olsa bile topladığı bilgisini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Yapılan araştırmaya göre Google’ın, 2017’nin başından beri Android kullanıcılarının konum bilgilerini, konum hizmeti kapalıyken de topladığı ortaya çıkmıştı.

Çoğunlukla, Google konum bilgilerinizi kullanmak için izin istemek konusunda birçok şirkete göre ön sıralarda yer alıyor. Google Haritalar gibi bir uygulamayı navigasyon için kullanıyorsanız, size konum bilgilerine erişmenizi hatırlatması gerekiyor. Konumunuzu zaman içinde kaydetmesine izin vermeyi kabul ederseniz, Google Haritalar bu geçmişi sizin için günlük hareketlerinizi gösteren bir “zaman çizelgesi” olarak görüntülüyor.

Gizlilik sorunu, Google’ın Android işletim yazılımı ile dünya çapında yüzlerce iPhone uygulamasını kullanan ve Google’a haritalar veya arama için Google’a güvenen yaklaşık 2 milyar kullanıcının cihazını etkiliyor. Şirketin bu konuda bir önlem alınıp alınmayacağı bilinmez ama ilerleyen dönemlerde kullanıcıları ciddi sıkıntıların beklediğini söylemek mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.