Steve Jobs'un kızı, babasını anlattığı ilk kitabından bir bölüm paylaştı

Steve Jobs'un kızı, babasını anlattığı ilk kitabından bir bölüm paylaştı

Steve Jobs'un kızı Lisa Brennan-Jobs, önümüzdeki ay babasıyla arasındaki ilişkiyi anlattığı ilk kitabını yayımlayacak. Lisa Brennan-Jobs, Small Fry adını verdiği kitap yayımlanmadan önce ise kitaptan bir alıntı paylaştı. Paylaşılan bu alıntı, Steve Jobs ve kızı arasındaki sıkıntılı ilişkiye dair ipuçları veriyor.

Small Fry'da, Lisa babası Steve Jobs ile olan anılarını, babasının kendisinden uzun zaman sakladığı ve 27 yaşına geldiğinde öğrendiği bazı sırları anlatıyor. Lisa'nın ressam olan annesi Chrisann Brennan ile babasının birlikteliği evlilik dışı olduğu için Steve Jobs her ikisini de reddetmişti. Bu nedenle Steve Jobs ile kızının arası hiçbir zaman iyi olamadı ve sıkıntılı bir baba-kız ilişkileri vardı. Ancak Steve Jobs, Lisa ismi daha sonra Apple'ın bir bilgisayarı için kullandı. Bu bilgisayar da grafiksel bir arayüze sahip bilgisayarları ana bilgisayara doğru iten ilk kişisel bilgisayardı.

Fakat Lisa bilgisayarları çok satmadı ve Steve Jobs da kendi kurduğu şirketinden kovuldu. Her ne kadar kovulmuş olsa da Jobs, Mac ekosistemini tasarlamak için şirkete geri döndü.

Lisa Brennan-Jobs'ın kitabında yer alan bölümde ise bahsi geçen olaylar şu şekilde anlatılmış:

Babam hiçbir zaman bilgisayara benden sonra isim verip vermediği konusunda açıklama yapmadı. Ona benden sonra Lisa adını verdiğini hiç kabul etmedi. Bu hikaye bana ve kişiliğime dokunmuştu. Bilgisayarları önemsemedim. Onlar plastik kasalar içinde sabit metal parçalara ve parıltılı çizgilere sahiptiler. Çocukken bu bilgisayar sayesinde babama bağlı olmayı hissetmek güzeldi. Bu, her ne kadar istemesem de, bir şekilde bu dünyaya ve makinelere de bağlandığım anlamına geliyordu. Hepsinin bir parçasıydım.

Steve Jobs’ın muhteşem yükselişinde büyük lekeler vardı. Benim varlığın onun kusursuz izini mahvetti. Bu durum benim için tam tersiydi. Ona yakın olduğum zaman daha az utanıyordum. O dünyamın bir parçasıydı.

Steve Jobs'a, ünlü bir müzisyen olan Bono, Lisa bilgisayarlarının ismi için kızından ilham alıp almadığını sordu. Lisa bu durumu kitabında aşağıdaki gibi anlatıyor.

Babam tereddüt etti, uzun bir süre boyunca önündeki tabağına baktı ve sonra Bono’ya döndü. Sonra 'Evet, öyle' dedi.

Sandalyemde oturdum. Bono, ‘Ben de öyle düşünmüştüm’ dedi. Babam tekrar 'Evet' dedi.

Babamın yüzünü okumaya çalıştım. Ne değişmişti ki? Bunun bütün o uzun yıllardan sonra neden itiraf etti? Onun yalanları yıllarca saçma görünüyordu. Tabii ki ismi benden almıştı. Göğsümün üzerinden yük kalktığını hissettim. Bono'ya 'Bu konuda ilk kez 'Evet' dedi, sorduğun için teşekkürler' dedim.

Merak edenler için belirtelim; Small Fry, 4 Eylül'de raflarda olacak, önceden sipariş vermek isteyenler buraya göz atabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.