Snapchat, ödeme yöntemi Snapcash'i kapatıyor

Snapchat, ödeme yöntemi Snapcash'i kapatıyor

Snapchat'in 2014 yılında piyasaya sürdüğü ödeme yöntemi Snapcash, bir süre önce platform üzerinden +18 içeriklere ödeme yapmak için kullanılmaya başlandı. Bu duruma daha fazla sessiz kalamayan Snapchat, 30 Ağustos'ta ödeme yöntemini kapatacak.

Özelliğin kapatılacağı ise Snapchat'in kodunda yer alan bir ifade ile fark edildi. Android uygulamasında yer alan ibarelerde "Snapcash itiraz mesajı" da bulunuyor. Bu mesajda, " %s (tarih)'ten sonra Snapcash artık mevcut olmayacak." ifadesine yer veriliyor.

Özelliğin kapatılmasıyla birlikte Snapchat'in 4 yıldır Square ile yürüttüğü ortaklık da sona eriyor. Aslına bakarsanız, Snapchat, Snapcash özelliğini banka kartlarının tanımlanması ve böylece reklam hedeflemeleri için ihtiyaç duyulan bir veriye ulaşılması için kullanmıştı.

Piyasada yer alan Venmo, PayPal, Zelle ve Square Cash gibi uygulamalar hali hazırda kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verdiği için bir süre sonra Snapcash cazibesini yitirdi. Üstelik Snapcash'ten aktif olarak faydalanan kullanıcıların yasalara uygun hareket etmemesi, Snapchat'i ciddi bir sorumlulukla başbaşa bırakmaya başladı. Twitter üzerinden yapacağınız hızlı bir "Snapcash" araması dahi bu durumu gözler önüne seriyor. Arama sonuçlarında; özellik üzerinden yapılacak bir ödemeyle erotik içeriklere kolayca ulaşılabildiğini görüyorsunuz.Bu durumun sonucunda marka değeri zedelenmekte olan Snapchat, gelecekte yaşayabileceği krizlerin önüne geçmek adına Snapcash'e veda ediyor.

Tüm bunların ışığında bir Snapchat sözcüsünün ise kodda yer alan bilgiyi ve Snapcash'in kapatılacağını onayladığını belirtelim. Snapchat sözcüsü, 30 Ağustos 2018'de kapatılacak olan özellikle ilgili kullanıcılara bir bildirim yollayacaklarını da ifade etti.

Aslında Snapcash, uygulamanın kendini e-ticaret platformu olarak konumlamasının ilk adımlarından biriydi. Yakın zamanda Context Cards ve Eagle ile bu alanda çalışmalarına devam şirket, istediği sonucu elde etmeye yaklaşmış olabilir.

Yine de Eagle projesi kapsamında Amazon markasının koddan kaybolduğunu ve bu konuda henüz detaylı bir açıklama yapılmadığını ekleyelim. Kendini gençlerin kullandığı bir sosyal ağdan daha fazlası olarak konumlandırmak isteyen Snapchat, umarız Eagle ile beklediği başarıyı yakalayabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.